Konuk Odası

Alkolikler Takdimimdir/ Jale Türkmen Üzrek - Eğitimci

 Alkolikler Takdimimdir

 Bilen bilir;  alkol bağımlısı abiden ötürü,  özellikle son bir senedir gerek hastanelerde gerek adsız alkolikler (AA) toplantılarında pek çok alkolik tanıdım. Alkolikler ikiye ayrılıyor. Alkol alımına devam edenler ve alkolü bırakma mücadelesini başarı ile sürdürenler. Bu iki grup için karakter tahlillerim genelleştirilebilir mi? Türkiye’de yaşayanlar için sanırım evet.   Paylaşmak istedim. Alt yazıları okumayı size bırakıyorum:

Alkol alımını sürdüren alkolikler: (Alkol alımın en yoğun olduğu zamanlar değil hatırlatırım, o dönem Deliriyum dedikleri ciddi bunalım içinde olduklarından  kişileri tarif etmek zor. Adı üstünde deliriyum)

·        Sabit fikirliler.

·        Egosantrik ve bencil oluyorlar.

·        Asosyaller.

·        Duygusal ve içliler.  (Çabuk ağlıyorlar)

·        Duygu dalgalanmaları sık oluyor.

·        Zevk ertelemede güçlük çekiyorlar.  (Özellikle fonksiyonel olarak  yeterli olmasalar da sekse düşkün olabiliyorlar)

·        Aceleci ve huzursuzlar.

·        Takıntılılar (Dincilere, dindarlara ota boka her şeye)

·        Atatürkçüler. ( Atamızı bu işe karıştırmak istemezdim amaL)

·         Milliyetçi duyguları oldukça yoğun. Vatanperverler. (ciddiyim)

·        Tanrıya ya da herhangi bir güce inanmıyorla.r  (Alınmayacaklarını bilsem de  kişiliklerine ve inançsızlıklarına sonsuz saygı duyduğum sevgili ateist ve agnostik  arkadaşlarımı tenzih ederim)

·        Çoğunluğunun yemekle arası iyi olmuyor.

 

Alkoliklerin alkolden uzaklaşma süreçleri çok sıkıntılı ve meşakkatli geçiyor. Çoğunluğu  yoğun tedavi dönemleri bittikten sonra AA (Anonim Alkolikler) paylaşımları ile müthiş bir süreçten geçiyor. AA’da sadece alkoliklerle değil alkolik yakınları ile de  farkındalıklarının artması ve zafiyetlerin giderilmesi konusunda ciddi çalışmalar yapılıyor ve AA la ilişki durumunda olmayanlar ise doktorları ve çevrelerinin desteği ile yine farklı  “kişisel gelişim” süreçlerinden geçiyorlar. Ve  sonuç olarak: Alkol almayan alkolikler:

 

·        Bazıları aşırı dindarlaşıyorlar ama hemen hemen tümü inançlı oluyor ve teslimiyetçi tabii ki.

·        Apolitikler ama   aidiyetlik duyguları güçlü oluyor.

·        Hala duygusallar ama ajite olmaktan uzaktalar artık. Duygularını, sıkıntılarını kolay ifade ediyorlar.

·        Paylaşımcı oluyorlar (maddi manevi) ( Maddi paylaşacak pek bir şeyleri kalmasa da)

·        Farklı bir bağımlılık geliştirebiliyorlar (Çoğunlukla yararlı ve üretken uğraşlar buluyorlar ama bazıları kendilerine zararlı olabilecek  yeni bir takıntı bulabiliyor)

·        Açık fikirli ve önyargısız oldukları kesin.

·        Yardımseverler (Özellikle yolun başındaki alkoliklere çok destek oluyorlar- iyileşmenin yolu iyileştirmeden geçer mantığı ile)

·        Sosyaller ama arkadaş seçimlerinde seçici oluyorlar. Seçici derken, alkol tüketilen ortamlardan uzak durmaya çalışıyorlar. Makul oranlarda alkol tüketebilen sosyal içicileri doğal olarak kıskanabiliyorlar.

·        Tek eşliler.

·        Disiplinli ve iradeli oldukları şüphe götürmez! Yaşadıkları sürece Demokles’in kılıcı gibi bir yoksunluk duygusuyla bir aradalar.

·        Sakin ve huzurlu ama artık hep daha az neşeli ve hüzünlü (Yoksunluk fena bir şey)

·        Tatlı ve yiyeceğe de düşkün oluyorlar ( haz duygularını tatmin etmek adına)

 

Tabii alkolü bıraktım diye bir şey yok. Bıçak sırtı!  Biz abi dolayısı ile yine kaybettik. (Şimdilik)  Alkol içmemeyi sürdüren alkolikleri  hayranlıkla izliyor ve gönülden destekliyorum.

 

 

   Mevzu iç açıcı değil ama yine de biz hep neşe ile kalalımJ

Etiketler

Yorumlar

Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi