Konuk Odası

Utanmak

Utanmak

Utanmak masumiyetin uzantısı bir duygudur bana göre. Masum insanlar utanır, kızarır, yer yarılsa da içine girsem modunda dolanır. Ne zaman utanırız? Kişiye göre değişebilen göreceli bir durumdur. Ben cinsel konulardan öyle fazla utanmam mesela ama biri beni övünce çok utanırım, elimi ayağımı nereye koyacağımı bilemem. Eşime sevişmeyi istediğimi söyleyebilmek yıllarımı aldı ama asla ona vücudumu göstermekten utanmadım. Ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.
Kızım 17 yaşında, birkaç ay sonra 18 olacak Allah'ın izniyle. Geçen gün Bodoslama'nın yazdığı Etkin Anne Baba Eğitim kitabından alıntılar yaptığı yazıyı pek bir beğendim. Uygulamaya karar verdim. Aslında amacım Bodoslama'nın da önerdiği gibi, uygulama şöyleydi: "Çocuğunuz herhangi bir konuda arıza çıkarıp şarlayınca, onu yatıştırmak için söylediği cümleleri tekrar edeceksiniz.  Aynı kelimelerle ve aynı ses tonuyla."
Kızım arkadaşlarının düzensiz regl döneminde kendisinden gelip ped istemelerine daha doğrusu isteyiş şekillerine bozulmuş. Aman bir öfke, zannedersiniz kızlar anasını vurdular. Vay efendim bunda utanacak ne varmış, regl olmaktan utanmak niyeymiş, o kadar utanıyorlarsa yumurtalıklarını aldırsalarmış (!) Pedi alıp donunun içine tıkmaları normal miymiş? Zaten bütün erkek arkadaşları hepsinin her ay regl olduğunu bilmiyorlar mıymış? Başlıkta da yer alan bu utanma kısmına daha sonra döneceğim önce etkin anne olayım. Aynen denildiği gibi yaptım aynı ses tonuyla o şarlarken ben sakin sakin "Arkadaşlarının konuya bu yaklaşımını onaylamıyorsun" dedim önce ama o fark etmedi bile. Ardından "Pedi saklama çabalarını komik ve gereksiz buluyorsun"
dedi. Yine şarlamaya devam etti, O şarladıkça ben aynı ses tonuyla ona düşündüklerini tekrarladım. Sonunda şarlama bitti. Üstelik beklediğim, "Ne oluyor beea" şeklindeki tepki de gelmedi. bebekken yaptığım gaz alma olayı geldi aklıma. Mantık aynı bana kalırsa gazını aldım. İşe yaradı mı, eh işte en azından sonunda benimle kavga etmedi ve duruldu.
Gerçi artık 15-16 yaşındaki kadar keskin öfke nöbetleri yok bence ergenliğin "ergen" kısmını tamamladık bir de şu "lik" kısmı bitse de kurtulsak. ne ergenlikmiş ablam yahu? 10 yaş yaşlandırdı beni. Akıllı, başarılı, güzel bir ergenin annesi olduğum için beni şanslı sanan sevgili çevrem bütün bu artıların da ergenlikte bir sorun haline geldiğini bilmiyorlar. Herkes beni hastayım sanıyor, yastayım kimse bilmiyor şarkısını çığırmak geliyor içimden.
şimdi bir de işin utanma kısmına bakalım mı? Kardeşim ben büronun içinde elime pedimi alıp sallaya sallaya tuvalet yoluna gidemem.
Utanırım. Ben sağlıklı bir kadınım, doğumda yaptım tabii ki her ay regl olacağım, bunu niye saklayayım diyemem. Kızım gibi düşünmem ve bundan utanmamam mümkün değil. Ben büyle yetiştirildim ama kızımı benim gibi yetiştirmedim. sanırım bu yetiştirilme dediğim terbiye şekli. Kuşak farkı değil bu. Diğer kızlar utanıp, ölüp bitiyorsa bizimki tın ise vardır bu işte başka bi şey.
ben utanıp sıkılıp yer yarılsa yerin dibine girsem derken kızım eline pedini alıp sallaya sallaya tuvalet yoluna gidiyor çünkü onun utandığı ile benim utandığım şeyler farklı. Bu kültürel bir farklılık.
 

Etiketler

Yorumlar

Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi