Konuk Odası

Detoks/ Dyt. Sedef Ünalp

DETOKS

    

Detoks kısaca ‘’toksinlerden arınma’’ anlamına gelir.Detoks uygulaması ise ‘’belirli gıdaları tüketirken belli gıdalardan kaçınmayla ve egzersiz, masaj gibi aktivitelerle zehirli maddelerin vücuttan atılması’’ olarak özetlenebilir. Yani bu uygulamayı bir doping olarak düşünebiliriz.
    
Aslında vücudumuz solunum, terleme, idrar yapma ve dışkılama şeklindeki metabolik faaliyetlerle toksinleri zaten atmaktadır ancak günlük yaşantımızda maruz kaldığımız hava kirliliği, egzos gazı, ağır metaller, radyasyon, cep telefonu ve bilgisayar dalgaları ya da kendi kendimizi maruz bıraktığımız dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam, stres, alkol, kafein, aşırı katkı maddesi kullanımı, gereksiz kullanılan ilaçlar gibi etkenler vücudun detoks işlemini kendi başına yapmasını zorlaştırır ve yetersiz bırakır.
    
Detoksun özellikle mevsim geçişlerinde yapılması daha faydalı olur ki bu da yılda iki kez bahar aylarında maksimum fayda sağlayacağımız dönemler anlamına gelmektedir. Uygulama süreleri kişiye ve detoks programının çeşidine göre değişebilmektedir. Ana ilke bütün hayvansal gıdaları diyetten çıkartıp bitkisel gıdalarla beslenmektir. Genellikle çiğ sebze meyve ve bunların suları kullanılır. Ancak açlığa izin verilmemeli, az az sık sık beslenme ilkesi yine takip edilmelidir. Meyvelerden elma, kayısı, kuru kayısı, böğürtlen, greyfurt, limon, sebzelerden kuşkonmaz, kabak, semizotu, brokoli, yağlı tohumlardan ise ceviz, badem ve fındık detoks diyetlerinde özellikle yer verilen besin kaynaklarıdır.
      

Detoks uygularken bol sıvı almak ama özellikle de suya ağırlık vermek büyük önem taşır. Çünkü yeterli su içmek  enerjinizi koruyan kan hacminin korunmasına yardım eder ,doğru hidrasyon özellikle egzersiz sırasında konsantrasyon ve tepki sürenizi iyileştirir  ve sıvı tutmaya neden olan fazla sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olur .Su cilde en son ulaşmaktadır; eğer vücudunuz yeterli su almazsa, cildiniz bundan diğer organlardan fazla etkilenir. Su cildin susuz kalmasını önleyerek, cildinizi daha düzgün,daha yumuşak,daha esnek,daha kırışıksız hale getirir.
     

Sıvı olarak en sık tercih edilen diğer bir içecek de yeşil çaydır.Yeşil çayın olumlu etkisinin içerisinde bulunan ve antioksidan ismi verilen maddelerden ileri geldiği düşünülmektedir. Antioksidanlar vücutta bulunan serbest radikal ismi verilen zararlı moleküller ile savaşırlar. Aksi taktirde bu moleküller DNA’ya, hücre duvarına ve hücrenin yapı taşlarına zarar verebilirler. Özellikle ülkemizde sık tercih edilen ve peklik dönemlerinde içmeyi seçtiğimiz sinamekinin müshil etkisi bulunmaktadır. Fakat sinamekiyi sık kullanmak ileri dönemde barsak tembelliğine, vitaminlerde emilim bozukluğuna ve hatta kolon kanserine sebebiyet verebileceği için bu ota daha temkinli yaklaşmak gerekmektedir.
    

Detoks uygulaması için sadece diyet de yeterli olmamakta, tabi ki masaj ve sporla destek verilmesi gerekmektedir. Özellikle her saat başı beş dakikalık hızlı dans toksinleri atmayı çok daha kolaylaştırır. Cilt  detoks için çok önemli bir organdır ve cilde aşağıdan yukarıya doğru yapılacak bir masaj ve akabinde de mineral banyosu lenflerimizin toksinleri taşımasını kolaylaştırır. Yürüyüş, aerobik ve yüzme de özellikle önerilen fiziksel aktivitelerdir. Tüm bu beslenme ve sporun yanında tabi ki düzenli bir yaşam şekli şarttır ve bunun için de en geç 22’de yatağa girmiş olmak gerekir. Ne de olsa amacımız bedenimizi yenilemek. Tüm bunlar göz önüne alındığında detoks programını uygulamak için seçeceğimiz zaman dilimi büyük önem kazanıyor. Detoks uygulamak için  işlerimizin hafif olduğu hatta tatilde olduğumuz ve
önceden bunu yapmayı planlayıp kendimizi hazır hissettiğimiz bir bahar haftasını seçmek en verimli sonucu almamıza yardımcı olacaktır.
     
     

Çok uzun süreli ve katı detoks diyetlerinden de kaçınmak gerekir çünkü yeterli ve dengeli beslenmenin ana ilkelerinin başında ‘‘her öğünde her besin grubundan tüketmek’’ gelmektedir. Detoks uygulaması asla bir uzmana danışmadan yapılmamalıdır. Hamileler, emzirenler, yüksek tansiyon hastaları, büyüme ve gelişmesini tamamlamamış olan çocuklar, organ yetmezliği olanlar ve alerjik bünyeye sahip olanlar için detoks  yarar yerine zarar getirebilir. Çünkü proteinden fakir bir beslenme uygulamasıdır.
      
 Diyetisyen olarak özellikle isteğimiz kişilere beslenme eğitimi verirken;
• her besin grubundan tüketmek
• az az sık sık beslenmek
• aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli gıdalardan kaçınmak
• alkolü ve kafeini minimal düzeyde tutmak
• günde iki litre su tüketmek
• bol posa almak

konularının üzerine dikkat çekmektir ve eğer bu ilkeleri sağlayabilirsek aslında detoks programlarına çok da ihtiyacımız kalmaz ancak yazımın başında da belirttiğim gibi günlük yaşantımızda maruz kaldığımız olumsuzluklarla savaşmak için beslenme bilimini kullanmak  -özellikle de her mevsim taze sebze meyve bulabildiğimiz güzel ülkemizde- çok daha sağlıklı bir yaklaşımdır.

      

Bu yazıyı hazırlamaktaki amacım sizleri detoks hakkında bilgilendirmek olmakla beraber dikkatinizi çektiği üzere bir diyet örneği veya yiyecekler hakkında bir porsiyon ölçüsü vermemekteyim. Çünkü detoks tamamen kişisel bir programdır ve kişinin yaşam tarzına, günlük kalori ihtiyacına, alerji durumuna, var olan hastalıklarına, yaşına, boyuna, kilosuna hatta en az  7-8 parametreye daha bakılarak hazırlanır. Burada verilecek bir örnek liste sizin için yanıltıcı olabileceği gibi sağlığınıza zarar verebilecek boyuta bile ulaşabilir. O yüzden detoks yapmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir diyetisyenden yardım isteyiniz.
       

Sağlık ve afiyet dolu günler dilerim.
 

Dyt. SEDEF ÜNALP
                                                                                        
LİMOS
Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi
 

Etiketler

Yorumlar

Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi