Konuk Odası

Stres İle Başa Çıkmanın 10 Yolu

 

Stres İle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Üzerinizde büyük bir baskı mı var? Yapılacak çok şey ve çok az  zamanınız mı var? Duvarlar üzerinize gelmeye mi başladı?

Önemli bir işin teslim tarihi yaklaşıyor ve sizin ne yapacağınız ile ilgili bir fikriniz bile yok. Eşiniz arabanızı çarptı. Akrabalar bu hafta size ziyarete gelecek. Internet’de büyük bir indirim yakaladınız ve bilgisayarınız bozuluyor.

Stres daima bizimledir. Peki fazla stres yüklendiğinizde size ne oluyor? Kalbiniz daha hızlı atmaya başlar, nefes alıp verişimiz hızlanır, kan dolaşımınız ve metabolizmanız hızlanır. Kaslarınız kavgaya veya uçmaya hazırlanırcasına gerilir ancak her ikisini de yapamazsınız ve bu stres birikir.

Üzerinizde taşıyabileceğinizden daha büyük bir baskı olduğunu nasıl anlarsınız? Bu durum her birey için farklıdır. Stres ile başa çıkmak için herhangi bir önlem almadığınızda bu durum, baş ağrısı, sinir krizi, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları, kalp krizive hatta ölüme sebep olabilir.


Bir kişinin gözlerinin içine baktığınızda eğer gözbebeğinin renkli kısmında veya altında beyazlık fark ederseniz, o kişinin büyük stres altında olduğunu anlayabilirsiniz.


Stres ile başa çıkmak için bazı basit ipuçları:

1) İşyerinde görev dağılımı yapın ve takım arkadaşlarınızın görevi tamamlayacağına güvenin.
2) İşlerinizi önem sırasına göre ayırın. Hemen yapılması gerekenleri önceliklendirin.
3) Ara verin (Nikotin ve kafein’den uzak durun)
4) Yürüyüşe veya sohbet etmeye gidin.
5) Düşüncelerinizi yazın veya kaydedin.
6) Spor yapın.
7) Eğlenceli aktivitelere katılarak kendinizi mutlu edin.
8) Farklı, plansız ve değişik birşey yapın.
9) Derin nefesler alın.
10) Kahkaha atın

Endişelerimizin %80’i gerçekleşmemektedir. Problemin bir çözümü var ise, hemen harekete geçin. Çözemeyeceğiniz bir problem ile karşı karşıya kaldıysanız boş yere kafanızı meşgul etmesine izin vermeyin. Stres ile başa çıkmanın en kolay yolu, hayatınızda değiştirebileceğiniz ve değiştiremeyeceğiniz şeylerin ayrımına varmaktır.

Katy Thompson: writing4u@www.words4-u.com
 

Etiketler

Yorumlar

Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi