Konuk Odası

Şal

 Şal

 
Kadın uçağına biniş çağrısını bekliyordu 103 numaralı salonda. Yüreği,  gideceği şehirde üstlenmesi gereken sorumluluğun yüküyle eziliyordu biraz. Elindeki kitaba yoğunlaşmaya, kendine dışa kapalı bir ortam yaratmaya çalıştı. İster istemez gözü diğer yolculara takılıyor, onların yüz ifadelerini okumaya çalışıyordu. Farkında olmadan aradığı bir şey vardı: aydınlık, mutlu ve umutlu bir yüz ifadesi.
 
Beklentisizce aranan gözleri şal desenli bir omuz örtüsünde takıldı kaldı. Renkleri dikkatini çekmişti en çok. Koyu tonlar arasından nazar boncuğu gibi ışıldayan turkuaz mavisi desenler. Aslında alelade sayılabilecek olan bu şal, öylesine üzerine atıldığı pardösü ile o kadar çelişmese hiç de dikkatini çekmeyecekti. Sanki onu taşıyan kadının en yeni, en övüneceği aksesuarıydı;  ancak kırk yılda bir güzel bir vesile ile kullanmaya kıyabildiği.  Gözlerin sahibinin hoşuna gitti aklından geçirdiği bu basit hikâye. 
Uçağa binmek üzere körükte ilerlerken, mavili şallı kadının önünde yürüdüğünü fark etti. Şallı kadın, belli ki kırsal yaşamın bedeninde yarattığı yıpranma ve benimsediği ilerleyen yaşı nedeniyle yürümekte zorlanıyordu. Diğeri, zapt edemediği temposunun emrine uyarak önündekini geçmek üzere hamle yaptı. Sonra, tam mavili şalla aynı hizadayken şala şöyle bir dokundu. Kendisine merak ve endişeyle bakan kadına, “Şalınız çok güzel. Size de çok yakışmış,” deyiverdi ve gülümseyerek yoluna devam etti.
Edemedi aslında. Şallı kadın bir anlık şaşkınlıktan sonra seslendi arkasından: “Dur, gitme! Sana vereceğim bunu.”İçgüdüsel olarak yaptığı bir jest hiç beklemediği, hazırlıklı olmadığı bir tepkiye neden olmuştu. Ne dediyse şallı kadını kararından döndüremedi. İçinden gelmişti vermek. Hediye verilen şey hiç iade edilir miydi? 
 
Uçakta yerini aldı.  Yaşadığı olaydan onda kalan eprimiş bir şal, hayli mahcubiyet ve tesadüfün cömertliği karşısında hissettiği yaşam sevinciydi.

Etiketler

Yorumlar

Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi