Konuk Odası

Anne Makaleleri

 

Anne

Adem ile Havva Konuşmuyor

 Adem ile Havva'nın elmayı ısırdıkları andan itibaren kadın erkek arasındaki

" ne seninle ne sensiz " çekişmesi sürüp gidiyor. Çekişme zaman içinde o kadar büyüdü ki birileri buna çözüm bulmak istedi. Kitaplar yazıldı, söyleşiler yapıldı. Sevgisizlik, gezegen faklılıkları, burç uyumsuzlukları gibi bir çok neden üzerin de durularak bu iki cinsin birbirine biraz daha tolerans göstermesi için uğraşıldı. Tam iş çözülüyordu ki biri kalktı " Aşkın ömrü üç yıl" dedi, herkes uğraşmaya değmez diyerek başa döndü.

 

Sonra iş doğru kadın, doğru erkek ve bunları bulma yöntemlerine kadar uzadı. Biri kıskan diğeri asla yapma dedi. Biri kaçan kovalanır kapris yap, bir diğeri arkadaş olmalısın dedi...  Anlayacağınız herkes bir ucundan çekiştirirken ortalık bulandı ve kendi hemcinslerine ilgi duyanların sayısı artmaya başladı. Bu seferde eyvah nereye gidiyoruz, mutluluğu tanrının kurguladığı şekilde yaşayalım, özümüzü koruyalım denmeye başlandı. Kısacası ne yazan ne okuyan kimse mutlu olmadı. Ve hala ilişkilerinde başarılı olamayanlar teselliyi " beni anlamadı", "bana layık değildi",  "beni taşıyamadı " gibi atadan kalma analiz cümlelerde arıyor.

 

 


Devamı...

Anne

Çat Kapı Hayat

 Kafayı kaldırdığında sadece tırnak yiyenin kendim olmadığını fark ettim. Onun gibi koskoca kadın hem de çok bakımlı. Önce tırnağını yiyor sonra yanağının içini kemiriyordu. Aynen benim gibi. Baktığımda görünmeyeni de gördüm. Dik durduğunu göstermeye çalışırken onu da içten içe yiyen endişe, üzüntü ve kahrolmuşluğu...

Allah kimseyi evladı ile sınamasın. İki üçtür karşılaşıyorduk. Çocuklarımız yanımızda olduğu için konuşmuyorduk.  Onun da Alya’nın yaşında çok güzel bir kızı vardı. Aynı şehirde yaşıyorduk ev  ben  çocuklarımız olmadan karşılaşmak için  can atıyordum.  Genelde onlar çıkarken ya da biz çıkarken onlar giriyor oluyordu.  Kızlarımızı beklerken bri  5- 10 dakika  karşılaşıyor, bazen gözlerimiz birbirine değiyor ve biz birbirimizi çok iyi anlıyorduk.

 

İkimizde giyinmiş, süslenmiş zombiler gibiydik. İçimiz aynı bir ölüydü. Ben onun aurasını ve etrafını saran karanlığı görüyordum muhtemelen o da beni. Ah bir merhaba desem… Ama Alya beni kapıdan çıkmadan orada paralardı. Buraya gelmek istemediği için buradaki hiçbir kimse ile iletişime geçmemi istemiyordu. Çünkü kendisini buraya ait görmüyordu. Onu zorladığım için benden de nefret ediyordu.

Aslında; Emi ile konuşmayı seviyordu. Hasta mahremiyeti içinde Emi bana detay vermiyordu ama yönlendirmelerinden benimle ilgili bolca konuşulduğunu hissedebiliyordum. Baba ortada yoktu. Zaten hangi erkek sorunlu bir ortamda olmak ister ki. Yaradılış işte. Sorunlar Annelere keyifler babalara. Hele bir de aynı evde değilsen anne hem cefakâr hem de en kızılan oluyordu.

İşten izin almıştım ve sadece kızıma odaklanmıştım.  Bebekliğinden itibaren olan dönemi sürekli bir sinema şeridi gibi gözümün önünden geçiriyordum, yazdığım günlükleri defalarca okuyordum. Nerede atlamıştım, nerde hata yapmıştım.  Bu bedeli neden ödüyordum. Sağlıklı bir bebeğimiz olduğu için ne kadar mutluyduk. Sağlığı hep fiziksel olarak gören bizler, çocuklarımızın ta en baştan sorunlarla yüz yüze gelmeden psikolojik sağlığını neden hiç önemsemiyoruz? Burnu aktımı kapıp doktora götüren bizler sorunlar kronikleşmeden bir psikoloğa gitmeyi akıl etmiyoruz.  Bugünlerde sadece bu konuya odaklanmış yaşıyorum. Sonra bir gün çat kapı hayat bize olmadık sürprizler 


Devamı...

Anne

Her Çocuk Bir Fidan Bin Emek

Anne olunca bir çocuğun  iyi bir insan olarak yetişmesinin  maddi manevi  ne kadar  efor istediğini daha iyi  anlıyor ve anne ile babanı daha çok sevmeye başlıyorsun.

Hamile kaldığın  andan itibaren onunla ilgili en güzel  hayalleri kurmaya başlıyorsun. Dünya üzerinde anne olupta çocuğu için kötü  hayal kurabilecek bir tek anne düşünemiyorum. Zaman  içinde  çocuğunuz  beklentilerinize cevap vermese bile  beyninizde bir yerlerde onu  tolere edecek bir bahaneniz mutlaka vardır.

Öpmeye koklamaya kıyamadığınız canınızdan bir parçayı gün gelip birileri incitse  kaplan  kesilirsiniz.

 Çocuklarımızı  hep bildiğimiz tehliklerden  korumaya çalışır, bilemediklerimiz konusunda da endişeler yaşarız.

 Ana yüreği dedikleri hep yüreğinin bir köşesinde iç sıkıntısıyla yaşar.

Bugün gazetede yaşları 16  ile 25 yaş arasında değişen  gencecik  insanlarımıza bakmaya kıyamadım.

Sabah güle oynaya  evden uğurladığınız fidanınızı, bilemediğiniz, tanıyamadığınız, adlandıramadığınız bir kahrolası düşman sizden almış.

Yüreğinizin bir köşesinde hapsettiğiniz minicik endişe  büyüyüp bir dağ olup dışarı taşmış.

Allahım düşmanıma bile  yaşatma diyecek kadar  büyük bir acı bütün  yüreğinizi kaplamış.

Kim ya da ne sizin teselliniz olabilir veya hangi cevap sizi rahatlatabilir?

Yaşadığınız süre boyunca  taşıyacağınız bu büyük acıya  kim ortak olabilir?

Allah bu tesellisi  olmayacak  acıya dayanma gücü versin, başka  analar ağlamasın...

 


Devamı...

Anne

Yeni Yılda Ne Dilersiniz? ÖNCE ŞANS

 

İnsanın hayatındaki milat  çocuğuyla başlıyor. Hayatımıza girdikten bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.  

Ondan öncede sevdim, aşık oldum, özledim, korktum  ama çocuğum olduktan sonra  hem aşkın  hem özlemin  hem de korkunun farklı biçimleri olduğunu  gördüm.

Beynim kaç bölümden oluşuyor bilmiyorum  ama yarısının  dış dünyaya kapalı olduğunu biliyorum. Orada sadece oğlumla ilgili  olaylar geçmiş ve gelecek var.

Ve şunu da biliyorum ki;  ne kadar  hayatımın  merkezinde olsada ben çok kısa bir zaman dilimi için onun  hayatının  merkezinde olacağım. Büyüyecek  gelişecek yeni   hayatlara başarılara aşklara yelken açacak... Üzülmüyorum, bunu bilerek  onun büyümesini izliyorum. Doğalı  ve olmasını dilediğimde bu.

Yeni yılda dilekler tutulur ya. Farkettiğim bir şey daha oldu. Dilek dilerken bile artık benim dileklerimin önüne   geçmiş.  Hani uçakta yapılan uyarıların tam tersi ... Hani derler ya; ”Önce  kendi maskemiz sonra  çocuklarımızın maskesini takalım”.

Benim de çocuğumu mutlu  etmek için  önce benim mutlu olmam ve  var olmam  gerekir ama  yapamadım. Önce oğlum dedim.

Ona  “hayat boyu şans “ diledim. Mutluluğun, başarının sağlığın  hep şans olduğuna zaman içinde inananlardan olduğum için.. Önce Şans..  


Devamı...

Anne

Babanın iki gözü

Anne olarak evlat sevgisini tattıktan sonra anneliğin de babalığın da ne olduğunu daha iyi anladım. Hani meşhur bir laf vardır. Anne sağken babanın bir gözü anne gittikten sonra babanın iki gözü kör olur diye. Böyle genellemeleri sevmem. Bu laf yılları aşıp bize ulaştığına göre mutlaka haklı bir tarafı vardır ama benim babam için geçerli değil. Bir anne olarak çocuğum birazdan söyleyeceğimi söylese belki yıkılırım ama ben babamı annemden çok severdim.
Devamı...
123456
Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi