Konuk Odası

Pure Love Makaleleri

 

Pure Love

Hak etmek

 

Hayatımda 50 yaştan sonra öğrenecek çok az şey kalmıştır gibi son derece yanlış bir yargı vardı düne kadar. Dün evime temizlik için gelen kadından  " hak etmek" dersi aldım.

Haftada bir gün benim yaşlarımda bir kadın gelir yardıma. Sessiz sakin bir kadın. Benim yaşlarımda. Ben giderken gelir, siler süpürür, işi bitince gider. Parasını masaya bırakırım her zaman. Dün evde unuttuğum dosyaları almak için saat 14.00 gibi eve girdim. Para masanın üzerinde duruyor. Almadığını görünce merak ettim. " Hak etmedim daha, elimi sürmem haram olur  "dedi. İşini bitirinceye kadar elini sürmezmiş paraya. Hak ettiğine kanaat getirince alır parasını çıkarmış.

 Böyle güzel insanlar varmış yani hala bu dünyada. Aldığım bu dersi de ekledim kara kaplı hafıza defterime. Önce hak edeceksin.. 


Devamı...

Pure Love

Benim suçum

 Konuşmacı nefes almayı, dünyayı görmeyi öğrenmem gerektiğini anlatıyor. Sahi ne ara kapattım kendimi dünyaya. 140 metrekare evi ne ara hapis belledim kendime. Hayallerim, hedeflerim ne ara rafa kalktı ve ben nefes almayı ne ara unuttum.

Hepsi benim suçum.. Eş, çocuklar, ana, baba derken kendimden vaz geçtim. Önce ben demek egoist olmak değil ki, yaşamanın ilk kuralı. Ben yaşamayı es geçmişim.

Milat olsun bu sabah. Günü selamladim önce pencereden, sonra kısa bir yürüyüş, güzel ama hafif kahvaltı. Masaj randevusu aldım, kuaföre gideceğim. Yıllardır yapmadım ama kendimi şımartacak, mutlu olacağım. Hayatı kendim için yaşayacağım. Yaşadıklarımı da sizlerle paylaşalım mı, ister misiniz?


Devamı...

Pure Love

Kutlasak mı, ansak mı? / Pure Love

 

Dünta Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili birşeyler yazmak için geçmesini bekledim. Arkadaşlar kutlasak mı, ansak mı bilemediğimiz, yine kadına dayatılanların hüküm sürdüğü bu güne bir bakalım.

Kimine göre 120, kimine göre 189  kadın emekçi hakkını aradı diye fabrikaya kapatılıp cayır cayır yakılmış. İstanbul kadın yürüyüşünde bir pankart vardı: Yaktığınız cadıların küllerinden doğduk.

 

Vur patlasın çal oynasın 

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Ama bugün herşey gibi bu da ticarileşti. 

Vur patlasın çal oynasın..Emekke göbek karıştı. 8 marta özel kremler, Kadın gezi turları bol göbek atılacak ama.. Kadınlar matşnesi, lafım hamamı günü.. Hepsi kadına özel.. Tüketim tüketiyor yine bizi. Sahi anacak mıydık, kutlayacak mı? Neyseee geçti gitti artık, seneye zamanı gelince bir daha bakarız. Sırada anneler günü var şimdi. 


Devamı...

Pure Love

Sözcüklerim bitti (EYLÜL & LEYLA)

 

 

Türkiye Eylül'e Leyla'ya ağlıyor. Bu topraklar nice küçük bedenlerin taciz ve tecavüz acılarını yaşadı. Yaşamaya da devam edecek ne yazık ki. İdam cezasını geri isteyenler bile oldu. Eğitmeyelim, yetiştirmeyelim, asalım gitsin, görmezsek unuturuz. Bu mudur çözüm.

Çocuğa cinse taciz, tecavüz, ensest bölge, eğitim durumu, inanç hiçbir fark göstermiyor. Her toplumda var. Müslüman ülkelerde daha az olmasını beklerseniz daha çok yanılırsınız. Açık ya da kapalı toplum fark etmiyor , inanç, mezhep fark etmiyor. Sorun insanlık anlayışı ile ilgili. Sorun ailede başlıyor. 6 yaşına kadar evde çocuğuna verdiği terbiye, ahlak ve eğitim anlayışıyla ilgili. Ne öğretirsen onu yapıyor, yanlış öğretilen yanlışı uyguluyor.

Yıllar önce ensest mağduru genç bir kadınla konuştum. Teselli edecek söz bulamadım Allah'a havale etmek gibi kolayına kaçtım.  " Allah yok. Olsa 3 yaşımdan beri babam her dokunduğunda çığlıklarım, dualarıma sessiz kalmazdı. Ona o kadar çok yalvardım olsa beni duymaz mıydı. Ben Allah'a bşrşey yapmamıştım. Bana bu cezayı verecek. Demek ki yok" dedi genç kadın. İşte benim sözümün bittiği yer. 


Devamı...

Pure Love

Evlenmeden Önce

 Doğan Cücenoğlu hocamız bir anısını paylaşmış. Çok hoşuma gitti, kulağa küpe tarzında gençlerimize armağan etmek istedim ben de:

Evlenmiş boşanmış, elli yaşlarında aklı başında biri olarak tanıdığım Hanımefendi’ye üzerinde çalıştığım “Evlenmeden Önce” adlı kitaptan söz ettim. Doğan Bey, dedi, şimdiki aklımla yeniden evlenecek olsam, kişiyi daha iyi tanımak için şu dört durumda nasıl davrandığını görmek isterdim. Anlatmamı ister misiniz?

Anlatmasını rica ettim, kısaca şöyle açıkladı:

1- Aç olduğu zaman nasıl hissediyor ve nasıl davranıyor, ona bakardım. Duygusal bakımdan olgun değilse, aç insan sabırsız ve bencildavranmaya başlıyor.

2- Öfkeli olduğu zaman, bir şeye kızdığı zaman nasıl konuşuyor, nasıl davranıyor, dikkatle gözlerdim. Bencil insanın kızgınlığı ile olgun insanın kızgınlığı farklıdır. Diyebilirim ki bir insanın olgunluğunun en iyi göstergeci öfkesini nasıl yönettiğidir.

3- Kendini yalnız hissettiği zaman ne yapıyor? İçine kapanıp dünyaya küsen ve onu suçluyan bir tavır içine mi giriyor, yoksa yalnızlığıyla dost olup, hayatın bu hallerini de sakin bir olgunlukla kabul edebiliyor mu?

4- Yorgun olduğu zaman nasıl davranıyor? İnsanın bencil olup olmadığını en iyi yorgunken nasıl hissettiği ve davrandığı gösterir. İlişkinin önemini kavramış olgun insan ne kadar yorgun olursa olsun diğerlerini de düşünerek davranır.

Kendisine teşekkür ettim ve söylediklerini sizinle paylaşmaya karar verdim.

 


Devamı...
12345678910...
Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi