Konuk Odası

Konuk Makaleleri

 

Konuk

"Sadece iki buçuk saat " ( Öykü Denemeler ) /Jale Türkmen Üzrek

  Kafeden çıktığımda saat 12ydi. Orada geçirdiğim 2 saat,  birazdan işleyeceğim cinayet öncesi güzel bir mola oldu benim için… Az sonra öldüreceğim sevgili  kocam Hakan’ın en sevdiği mozaik pastanın yanında, biricik arkadaşım Hande’nin favorisi Espresso Machito’mu  yudumlamak ne keyifti ama!  Bu kafeyi seçmem sadece menüsünden değildi elbet.   Bu sırılsıklam gerzek sevgililerin sözde aşk yuvalarının hemen karşısında olması çok işime gelmişti böylelikle cinayet planımı son kez gözden geçirirken Kurbanlarımın eve giriş çıkışları,  evdeki hareketleri, her şey kontrolüm altındaydı.

 Ben kafeden çıkmadan yarım saat önce yatak odasının ışığı sönmüştü.  Mükemmel cinayetimi riske atmamak için sokakta bir yarım saat daha oyalanıp iyice uykuya dalmalarını bekledim. Sonunda kendim de öleceğim için cinayetin çok da mükemmel olmasına gerek yoktu aslında. Sadece o iki hainin yaralı kurtulmalarını riske atamazdım.

 Aylardır  hain Hakan’la o şıllık Hande’yi nasıl öldüreceğimi ince ince çalışmıştım.  Aşkından iyice serseme dönmüş Hakan salağı lütfedip 15 senedir oturduğumuz evimizi tüm eşyalarla birlikte bırakıp çekip gittiğinde öldürüleceği silahı da bana hediye etmiş oldu. Silah, Albay emeklisi rahmetli kayınpedere aitti. Hakan ödleğin o silahı bir kere bile eline aldığını hatırlamıyorum. Bense onu bir gün kullanacağımdan adım gibi emindim.

 


Devamı...

Konuk

Tadımlık Turlar/İris Cıngı

 

Her seyahat kendine has farklı bir lezzet bırakır hafızalarda..Anılar bir süre sonra sonra fotoğraflarda sıkışır kalır ama seyahat lezzetlerinin hafızası çok güçlüdür ve kolay kolay unutulmaz.. 

 

Bir mini Yunan Adaları seyahatinde kendinizi tipik bir Yunanlı gibi hissettirecek 10 tadımlık lezzeti derledim.

 

'Tadımlık' olması bu güzel coğrafyaya sanki parmağınızın ucuyla gibi kısacık bir zamanda dokunmuş olmaktan, 'tadımlık' lezzetlerinin olması da bol çeşitli sayısız lezzetinden ve birçoğunun da aşinalığından:)

 

 


Devamı...

Konuk

Dönüm noktası

1 Ağustos dönüm noktası etkileri dalga dalga hayatımı sardı. Önce hayatıma ait bildiğim her şey değişmişti. Doğum günümde ben neydim, kimdim bilmiyordum ama bildiğim bir tek şey vardı o da hayatımın aşkı ile birlikte olma kararımdı.
İki babamı da evden kovduktan sonra silkinip kendime geldim.
Hazırlıklarımı tamamladım ve aşkımı beklemeye başladım. Geriye kalan her şeyi silip attım. Ana odaklandım.
Kapı açıldı gelen aşkım, heyecandan titriyorum. 40 yaşında bir bakire değil, 18'lik genç kız gibi heyecanlıyım. Aşkım hemen anladı. Beni sarıp, sarmaladı doğum günümü kutladı ve enfes bir kolye taktı boynuma. Bir melek kolyesi. Bana meleğim diyor aman Tanrım, teşekkürler çok teşekkürler. Benim de yüzümü güldürdün. Bana bu güzelliği verdin ya öncekileri unuttum


Devamı...

Konuk

1 Ağustos/

Bazı tarihler vardır hayatın dönüm noktasıdır; benim için de 1 Ağustos
2014 öyle bir dönüm noktası oldu. O gün ben 40 yaşına girdim ama konu bu değil tabii ki. O gün hayatıma dair bildiğim her şeyin yalan olduğunu öğrendim. Bu bir insanın hayatını altüst etmeye yetebiliyor.
Ben dünyaya geldikten üç ay sonra Türk ve Müslüman babası tarafından ardından da 9 aylıkken Ayvalık Rumlarından annesi tarafından terk edilen, Rum büyükannesi tarafından yetiştirilen bir kız çocuğuydum.
Eşi kendisini genç metresi ile aldatırken yatakta kalp krizinden ölen, sonra da kızını bebesi ile ortada bırakan damadı yüzünden erkeklerden nefret eden büyükannem beni de "günah tohumu" olarak adlandırdı. Hep nefret etti.


Devamı...

Konuk

Moderatörden

 

Bu sabah okuduğum Irvın Yalom’un kitabından alıntı :

Schopenhauer’in Üç Denemesi


1. Sahip olduklarımız : Maddi zenginlik ulaşılamayacak bir hedeftir. Schopenhauer zenginliğe ulaşma ve maddi kazanç sahibi olmaya çalışmanın sonu gelmez ve tatmin edici olmayan bir iş olduğunu mükemmel bir şekilde açıklamıştır; ne kadar çok mala sahip olursak, o kadar fazlasını isteriz. Zenginlik deniz suyu gibidir : içtikçe susuzluğumuz artar. Sonunda biz mallara değil, onlar bize sahip olur.
 

2. Başkalarının Gözünde Temsil Ettiklerimiz : Şöhret te maddi zenginlik gibi silinip gidiverir. Schopenhauer şöyle diyor: “Endişelerimizin ve kaygılarımızın yarısı başkalarının bizim hakkımızdaki düşündüklerinden kaynaklanır... bu dikeni bedenimizden çıkarmalıyız.” İyi bir izlenim yaratma isteği o kadar güçlüdür ki pek çok mahkum idama giysilerini ve son hareketlerini düşünerek gitmiştir. Başkalarının fikirleri her an değişebilen bir hayaldir. Fikirler pamuk ipliğine bağlıdır ve insanı başkalarının ne düşündüğüne ya da daha kötüsü ne düşünüyormuş gibi göründüklerine köle eder. Çünkü gerçekte ne düşündüklerini asla bilemeyiz.
 

3. Ne Olduğumuz : Gerçekten önemli olan tek şey ne olduğumuzdur. Schopenhauer iyi bir vicdanın iyi bir şöhretten fazla şey ifade ettiğini söyler. En büyük amacınız iyi bir sağlık ile tükenmez fikir kaynağına, bağımsızlığa ve ahlaki hayata götüren entelektüel zenginlik olmalıdır. İçsel dengemiz, bizi rahatsız eden şeyler değil, onları nasıl yorumladığımız olduğunu bilmekten kaynaklanır.


Devamı...
12345
Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi