Konuk Odası

Bodoslama Makaleleri

 

Bodoslama

Ölüm bize ırak olsun ama bir B planımız olmasın mı?

 

Evet, biz hep yaşamdan, güzel yaşamaktan yana olalım ama bilelim ki beden bağışında tıpkı organ bağışında olduğu gibi herhangi bir resmi kayıt vs  istenmiyor. Bu konulardaki niyetimizi hayattayken yakınlarımızla paylaşmamız yeterli.

Beden bağışı düşünmek için işte size için dört neden:

-        Bilimsel çalışmalara destek verme fırsatını ölü bedenimizle bile olsa yakalayabilmek. Sağlığımızda kendimize hizmet etmiş bedenimizi  başkalarının ihtiyacına sunmak; onlarca yaşamının kurtulmasına, hastalıkların tedavilerine katkıda bulunmak. Ülkemizdeki  bağış oranın düşüklüğünü tahmin edebilirsiniz. 

 

-        Kadavra olma fikri ürkütücü gelebilir ama cenazenin toprak altında uğradığı değişimi burada anlatmamayım. O debdebeli mermer korunaklar bile  vücutların darmadağın olmaktan korumuyor. Onca kimyasal reaksiyona pufidik pufidik kalamayacağımız kesin.  Tıp öğrencilerin etik bir disiplin  içinde gerçekleştirdiği çalışmaları çok daha masum inanın.

 

-         Törenler  silsilesi ile uğurlanmak.  Bir değil üç ayrı veda.  Birincisi,  bedenimizin  bağışlandığı  kuruma gelişi ve bir sene kadar sonra bedenin kullanım süresi bittiğinde aileye teslim edilirken.  Ve son veda;  geleneksel olarak toprağa verilmesi.  İşte size apar topar yapılan özensiz törenlerimize kıyasla daha itinalı bir hoşça kal deme fırsatı.

 

-        “Seni son hatırlayan insan olduğu sürece ölmezsin” diye bir söz vardır. İşte sonraki kuşaklarca hatırlanmak için bir fırsat daha. İsminiz, resminiz ve hatta yaşam öykünüz bir eğitim kurumunun duvarında  ve arşivlerinde olacak.

 

Çiçeğe böceğe karışmadan evvel yaşadığımız topluma son bir hizmet için bir fırsat. 


Devamı...

Bodoslama

Bir Düşme Şiiri

  

Sendeleyip  düşüverdim.

CanSu’yum tökezlemişti  çünkü…

Kurtarayım derken  bi baktım;

pattanak yerdeyiz.

 

Bi de biri itmiş arkamdan,

Onu sonra anladım.

 

Güvenip yola çıktığım ise elimden tutup kaldırmadı.

Oysa bir el verecekti,

bense ona hayat boyu omuz…

 

Bi baktım benimle  yürüyenler geçivermişler diğer kulvara.

 Ağzım açık kalakaldım,

 Düştüğüm yerden sövüp saydım.

 

Derken,  bir dolu insan elini uzatır olmuş.

Üstümdeki tozu toprağı temizler dururlar,

Minnetle sarıldım, şefkatle sarmalandım.

 

Aklım beni yarı yolda bırakanlarda hala,

 

aksak aksak yürümeye başladım…

CanSu’yumu da yanıma aldım.

 

 Sonra bi fark ettim;  ayakkabım  sağlam,

Üstüm başım korumalı,  rüzgar yağmur geçirmez kıyafetim…

Hızlandım,

 epey yol kat ettim…

 

Artık  el  sallayabiliyorum  beni terk edenlere,

Kızmadan,

ve hatta birlikte geçirdiğimiz zamanlara

hayıflanmadan…

Coşkuyla yürüyebiliyorum  yine yeniden,

  Şükür.

Bi beni arkamdan iteni unutamadım…

Henüz…


Devamı...

Bodoslama

Öylesi de Var Böylesi de. Ama Bize Gelir Böylesi

 

Hep söylerim; insanların gerçek yüzü zor zamanlarda çıkıyor. İyiyken herkes iyi!

Tabi arıza tipler vardır; egolar tavan, bencillik hat safhada, dengesizlik diz boyu,  hasetlik gırla. Onları hemen pıt pıt seçiyor,  ayıklıyor, yaklaştırmıyoruz yanımıza. Cıs cıs onlarL

Bir de yardımsever,  hayvan sever,  insan sever,   hak adalet sever görünüp sıkışık bir anda sıvışanlar oluyor  ya da sizi  sıkıştıranlar . İşte öyle bir şeyJ

Böyle  sevimsiz imalar , olumsuz dokundurtmalar tarzım değil  N’apalım?  “Beşer şaşar” bazen ben de celallenebiliyor,  o ince uzun  şeytan kuyruğumu  sakladığım yerden çıkarıp pat pat yere vurabiliyorumJ

 Amma velakin;  ( babamın lafı , rahmet istedi)

 Hep söylediğim bir şey daha var;    

beni hayal kırıklığına uğratan hiçbir arkadaşım,  dostum olmadı şimdiye kadar ( Şükür ki ne şükür)

Yaşasın seven kalpler!  Cesur yürekler! Samimi duygular!


Devamı...

Bodoslama

Kelebekler

  

Şöyle diyor bence filmde Tolga Karaçelik; “Hayat çok b.ktan ama fazla da kafaya takmamak lazım, ancak öyle çıkılır işin içinden.”

  Kendi deyimi ile “ çok da şey etmemek lazım”.

Ağlatmak kolaydır ama güldürürken pat diye karşınıza çıkan bir sahne. Bir anda derinden sarsılıyorsunuz.  Hüzünlü gözlerle filmi izlerken, şükür ki bir akıllı kara mizahtır ki peşinizi hiç bırakmıyor.

Muhtarı,  imamı, köylüsü harikasınız! Üç kardeşe ayrıca alkış, alkış alkış!

Çok şey ettim valla Tolga Karaçelik eline sağlık….


Devamı...

Bodoslama

#Aşk #kararlılık #Cesaret #Dayanışma #Sadakat”

 Seçim sonrası gündemlerine bakın siz!

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçim sonrası gündem toz duman.   Klasik  İlluminati’ni  söylentileri, yeni başkanlarına küçük Napolyon ve Mitterand taklitçisi benzetmeleri, Fransa’nın çöküşü olacağı iddiaları,   Almanya’nın kucağına oturacağı dedikoduları… 

Hepsini geçiyorum.

Adam Kanada Başbakanı Justin’dan daha  yakışıklı ve genç!  Bildiğiniz taşJ

Ama  benim mevzuu o da değil.

Emmanuel Macron  karısından yirmi dört  yaş küçük! Kendi 39  karısı 63 yaşında. 24 yaş! Dile kolay, bize çok zor.  25lik çıtırların  rağbet görmesine inat ve  Donald Trump’ın yaptığının tersi bunca güce, başarıya ve paraya rağmen adam neredeyse annesi yaşında bir kadını tercih ediyor.

Yakışıklı,  eğitimli, zengin,   yıllardır politikanın, iş hayatının   içinde başarılı bir siyasetçi. Hem de 14 sene önceki lisede öğretmeni olmuş bir kadını sevmekten hiç vazgeçmeden.  Taaa o zamanlardan kafaya koymuş hatunu. Kendi 17 kadın 41 yaşında imiş.  Kadın o zamanlar evli ve 3 çocuğu varmış. Şimdi ise  6 torun sahibi.

Denilen o ki kadın başlarda çok direnmiş. Macron’nun ailesi de 19 yaşını bitirinceye kadar biz bu ilişkiye müdahale ederiz diye uyarmış iki tarafı da . Ama Macron eninde sonunda ben bu kadınla evleneceğim demiş.  Ve dediğini yapmış.  Yıl 2007.  On senedir de gül gibi geçiniyorlar.

Kadın  yaşına göre cillop gibi.   Duruşu, giyimi,  hali tavrı; asalet akıyor. Köklü bir aileden geliyormuş.   Belli ki çok akıllı. Röportajlarına baktım;  Yaşla ilgili hiç bir topa girmemiş. Boş tek bir laf etmeden kocasını yüceltiyor.  Ve kendi aklını gücünü.

Ben sevdim  bu hikayeyi… Çok imrendim. Bildiğiniz kıskandım… Ertuğrul Özkök’ün yazısında geçen “Yaşsız kadınlar” tespitini okuyunca umutlandım. Erkek kadın arasındaki on yaş fark efsanesinin yıkılabilme ihtimalini sevdim.

  Artık erkek kadın ilişkilerinde kayboluyor dediğim “Aşk # kararlılık # Cesaret # Dayanışma # Sadakat”  karşıma çıkınca çok sevindim…  

 

 


Devamı...
12345678910...
Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi