Konuk Odası

12/2016 Tarihli Makaleler

 

Hayat Sana Teşekkür Ederim !!

2016.12.15 10:23:19

 

Evet, yazıma başlamadan önce tekrar söylüyorum ve hep söyleyeceğim “Hayat sana teşekkür ederim”

Hayatımın büyük bir bölümü özellikle evlenip anne olduktan sonra çok sıkıntılı dönemler geçirdim ve tüm içtenliğimle bunları hep sizlerle Sır Kadınlarla paylaştım. Yaşadıklarımı en az benim kadar sizlerde çok iyi biliyorsunuz. Sizleri zaman zaman üzüp, son zamanlarda da güzel haberler vererek mutlu ettim.  

Uzun zamandır da sizlerden uzak kaldım. Sizlere yazamadım diye zaman zaman da kendimi suçlu hissettim. Altı aydır Türkiye’deyim çok yoğun ve yorucu ama bir o kadar da güzel ve heyecanlı günler yaşadım.

Benim için bir mucize gerçekleşti. Kızımı hayatımın en önemli varlığını evlendirdim. Herkesin evladı çok kıymetli ve çok özeldir ama bazı evlatlar vardır ki hiç hak etmedikleri sorunlarla karşılaşır ve hayat onları yorar hasta eder. Benim biricik kızımda mutsuz bir evliliğin içinde büyümenin verdiği sorunlarla zor bir gençlik geçirdi. Kimseyle paylaşamadığı içinden çıkamadığı sorunların ve babasına duyduğu gizli öfkenin acısını hep benden çıkardı, tüm kavgası benimleydi.

Benim ise tek duam onun sağlıklı, mutlu ve ayaklarının üstünde durduğunu görüp, ona sahip çıkacak birisinin yanında olmasını istemekti. Ve sonunda dualarım kabul oldu “benim evlenmemi aklından çıkar anne, ben babamla seni gördükten sonra kesinlikle evlenemem” diyen kızım bir anda ben âşık oldum ve evlenme teklifi aldım gel anne diye beni telefonla aradı, o günü unutmam mümkün değil. Önceleri acaba yalnızlığın verdiği ani yanlış bir karar mı diye çok korktum. Ama gelip onun mutluluğuna ve heyecanına şahit olunca içim çok rahat etti tüm kuruntularım bitti.

İnsan evladının mutluluğunu görünce yaşamış olduğu tüm sıkıntıları bir anda unutuyor. Bende geçmişi yaşanan sıkıntıların hepsini unuttum. Yaşamam gerekiyormuş yaşadım diyorum. Artık geleceğe bakıp, kalan ömrümü mutlu geçirmek için Fırat’ın yanına dönüyorum. Ama bu dönüş biraz farklı kızımı evlendirdiğim için onun mutlu olduğunu bilerek içim çok daha rahat dönüyorum.

Ve yaşadığım acı, tatlı her gün için, özellikle de kızımın bu mutluluğuna şahit olup, bana bu günleri yaşattığın için “Hayat sana da çok ama çok teşekkür ediyorum.”

 


Biz

2016.12.1 17:32:44


Yeğenim 12 yaşında. Eve arkadaşlarını çağırmış annesinin zorlamasıyla. İlk önce buna şaşırdım. Annem arkadaşlarımı çağırsa eteklerim zil çalardı.
Ergenimiz hiç memnun değil ev ortamından. " Teyğzae bari AVM'ye gitseyğğdiek'" diye yaydığı ağzına terlikle vurasım geldiyse de kardeşimin hatırına sustum. Annesi son anda işe çağrılınca kaldım mı ev dolusu ergenle.
Şimdi bunlar beynimi yer dedim. Bu ikinci yanılgım oldu. Evden az önce cenaze çıkmış gibi. 10 tane ergen ellerinde akıllı telefon, tablet, I-Pad çıt çıkarmadan önlerine bakıyor. Kimse kimseyle tek kelime konuşmuyor. Tuvalete giden bile yok. Yanlarındaki sehpalarda enerji içecekleri, cips, mikro dalgada patlatılmış mısır, çikolata, gofret yığınları var.
Bir kenarda oturdum.  Abartmıyorum tam iki saat. Değişen hiç bir şey olmadı. "Rahmetli ile hanginiz daha yakındı" dedim. Cevap verme tenezzülünde bulunmasalar bile nihayet iki saniyeliğine kafalarını kaldırdılar. Tek sözcükleri oyundaki levellerini söylemekle sınırlı.
Mutfağa gittim nafile kısır, yaprak sarması, dolma, patates salatası, mercimek köftesi, poğaça, kek, pasta gibi geleneksel ikramlıkları ararken sehpa üzerindekileri barındıran dağlarla karşılaştım.
Çok değilmiş zaman ve benim ergenlik çağında çocuğum olmadığından geri kalmışım.
Oysa biz bir araya geldik mi kıpır kıpır olurduk O yaşta. Genellikle evlerinde telefon bulunmazdı herkesin. Torpille yıllarca sıra beklenirdi telefon sahibi olabilmek için. Evinde telefon olana gidilirdi ki eğlence olsun. Telefon numaramı daha dört haneliydi. Santral aranır numara verilir öyle bağlanırdı. Beş haneli olunca aradan santral kalktı vize de oyun çıktı.
- Merhaba ben Ferhat ile görüşecektim.
-Burada öyle biri yok
- Dağı delmeye gidecekti di mi? Şirin ben gelince aradığımı söylersiniz
Bakın yani yaratıcılık tavan yapmış esprilerde. Ne gülerdik. . Esprisi beğenilmeyeni yastıkla döver, kasetten müzik çalar, dans eder Videodan Kemal Sunal seyreder, ziyafet sofrasında deli gibi yerdik. Enerjimizi harcamak için yan apartmanın zillerine basar kaçardık . Hasta ve çocuk olan evin  dokunmazdık. Sonra çıkıp sokakta ip atlar, yakan topla birbirimizi vurur, terden sırılsıklam oluncaya, hava kararıp annelerimiz kulağımızdan tutup eve getirinceye kadar sürerdi ev partimiz.
Kulak farkını dibine kadar yaşadım. Ay yaşlanıyor muyum dedirten veletleri hiç sevmedim.


Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi