Konuk Odası

12/2015 Tarihli Makaleler

 

Yılbaşını Karşılayışıma Sağlık

2015.12.31 10:10:20

 

Eskilerde en afili yerler, en kalabalık, en yüksek volümlü mekanlardı seçimim.  Ya da open house party kıvamında evim;  duyan gelsin, sürprizler çekilişler daha neler neler!  Alkol olmazsa olmazlardan,  aşkın taşkın bir heyecan, öncesinde sonrasında deli gibi koşturmaca.   

Hediye mevzuyu ne abartmıştım;   Apartman sorumlusundan tut da köşedeki manava kadar!  Çocuklarıma bile almıyorum valla artık. Kapitalist numaralar bunlar değip, o dolup taşan AVM’lerde dolaşmaktan, kasa sıralarında beklemekten yırttım, oh! “Gereksiz harcamalardan kaçınıyoruz çocuğum, gelin yiyin gayri, yılbaşı kurabiyesi neyinize yetmiyor?”

İş yerinde ise,  asla kullanılmayacak, başka birine hediye bile edilemeyecek, zorlama klişe duygusal notlar iliştirilmiş  Noel babalı, kar küreli minnak ıvır zıvır hediyelerimi insanların masalarına bırakmıyorum artık. (Hediye seçiminde hep kötü olmuşumdur zaten) Kucaklaşmaktan daha güzel hediye mi olurmuş? “Gel dostum,  en son ne zaman sarılmıştık?” Bu da minnoş kurabiyeler,  senin için yaptım, tarifi içinde” (Beslemenin yanında balık tutma öğretme?)

Son gün ise bana müsaade;  işe gitmiyorum. Herkes sevgi böceği şeklinde, fazla geliyor, serseme dönüyorum.   Son gün trafik desen çılgınlığın doruğunda, kendi ev çevresi sınırlarımda musmutlu sakin sakin!

Evdeki Yılbaşı yemeği için hazır mezeler neyimize yetmiyor? Her Allahın günü yapıyorum, bana da yazık! Hatta plastik kapları ile sofraya koyasım var.  İç pilavları nasıl doldurmuşum o zavallı hindilerin içine?  Kat kat pastalar! Abartık menüler.   Noel babalı süslemeler, sandalyelere bırakılan çekiliş ve özel dilekler. Geçti bitti valla, sadelik yeni yaşam biçimim. ( Hayııııır yaşlandığımdan değilllllll!)

 Bir de yeni trendim 12 olmadan uyumak. Düzene karşıyız dedik! Nerdeyse “Yeni yıl kutlamaları caiz değil” kıvamındayım!

 Ertesi gün erkenden kalkıp yürüyüş yapacağım. Geçen seneden tecrübe ile sabit; Şehir nasıl da huzurlu oluyor bir bilseniz.  

Facebook duvarımı da fazla renklendirmedim. “İyi seneler dostlar nokta.   Arkadaşlar yeterince faal. Herkes en yaratıcı mesaj yazma yarışında. Benim Oscar,  duvarına yıkanan öküz videosu koyan arkadaşa gitsin. Hayvan nasıl mutlu ve huzurlu anlatamam. Kocaman otomatik bir fırça tarafından evrile çevrile yıkanıyor. Yeni yılınız böyle geçsin diye not var altındaJ

Değişmeyen tek şey; dileklerimJ Sağlık olmazsa olmazlardan! Çocuklarıma zihin açıklığı iki!  Ve bi zahmet bol para! Anti kapitalist dediysek abartmaya gerek yok! Money talks şekerim.   En yüksek piyangoya her zamanki gibi talibim, hayallerimde mütevazi olmayayım bariJ  Kariyer değişikliği ile ilgili güzel planlarım var. (Çıtlatırım sonra) Kocam seneyi iyi bitiriyor maşallah, böyle sürsün yeter. Adı üstünde koca, n’olur ki daha fazlaJ  Mutluluk katsayım bir iniyor bir çıkıyor, Huzur zaten içimizde,  şartlara göre değişmiyor.  Ülkeme gelince Dünyanın durumundan farklı değil; Ah, Barış vah barışL  olmaz olsun bu pis savaş ve zalimlere hizmet eden önyargılı saksı kafalılar!  Girmesin kötüler bizimle yeni yıla!

Mutlu Yıllar hepinizeJ


Bu Yılınızı İyi Geçirdiniz mi? / SIR KADINLAR

2015.12.30 16:34:5

 

Bu yılınızı iyi geçirdiniz mi?
Sağlıklı olduğunuz için hiç sevindiniz mi?
Bu yıl hiç gün ışığı ile uyandınız mı?
Kaç kez güneşin doğuşunu izlediniz?
Bir neden yokken kaç kişiye hediye aldınız?
Kaç sabah yolda bir kediyi okşadınız?
Bu yıl yeni doğmuş bir bebek parmağınızı sıkıca tuttu mu hiç?
Ve siz onu hiç kokladınız mı?
Yaz gecelerinde ne çok yıldız olduğuna hiç şaşırdınız mı?
Kendinize bu yıl kaç oyuncak aldınız?
Kaç kez gözlerinizden yaş gelinceye kadar güldünüz?
Yaşlı bir ağaca sarıldınız mı bu yıl?
Çimlere uzandığınız oldu mu?
Çocukluğunuzdan kalan bir şarkıyı söylediniz mi hiç?
Hiç suda taş kaydırdınız mı bu yıl?
Kaç kez kuşlara yem attınız?
Bir çiçeği dalındayken kokladınız mı?
Bu yıl kaç kez gök kuşağı gördünüz?
Ya da hediye alan bir çocuğun gözlerindeki ışığı?
Kaç kez mektup aldınız bu yıl?
Eski bir dostunuzu aradınız mı hiç?
Kimseyle barıştınız mı bu yıl?
Aslında mutlu olduğunuzu kaç kez fark ettiniz bu yıl?
İyi bir yılın, bunlar gibi bir çok küçük şeye bağlı olduğunu
hiç düşündünüz mü bu yıl?
Yeni yılda düşünün!
Baharda hemen yayılın çimenlerin üzerine...
Acele edin, er veya geç; çimenler yayılacak üzerinize...

 Can Dündar


"Ege'nin Öncü Kadınları / Ayçe Dikmen

2015.12.29 15:16:36

Gazeteci, Yazar ve Sunucu Ayçe Dikmen tarafından yayına hazırlanan ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) sponsorluğunda hayata geçirilen “Ege'nin Öncü Kadınları" adlı belgeseli  ve kitap ilkleri bir araya topluyor.     

Türkiye'nin ilk kadın emniyet müdürü, ilk paraşütçüsü, ilk muhtarı, ilk ortodontisti, ilk danıştay başkanı, ilk baro başkanı ve ilk borsa başkanı olmak gibi pek çok ilkin Egeli kadınlar tarafından gerçekleştirildiği ortaya koydu. 
İlgiyle ve severek  okuyacağınız bir kitap.


Arkadaş Olmak

2015.12.28 14:49:13

 Sabah sabah yıllardır görmediğim arkadaşım arıyor.

-Sosyal medyada kızınla fotoğraflarını gördüm. Ben de kızımla arkadaş olmak istiyorum ama başaramadım.

- Gel bi kahve içelim.

Kahveler höpürdetildi, hoş beş konuya giriş:

- Kızınla neden arkadaş olmak istiyorsun?

-Bilmem, çevremde öyle olanları görünce kıskanıyorum.

-Daha önce denedin mi

 


İzmirliler Siz de Bu Kadını Tanıyın!/ Jale Türkmen Üzrek - Eğitimci

2015.12.25 11:27:28

 Judith Liberman’ı her fırsatta anlatıyorum. Judith son yıllarda tanıdığım harikulade bir insan.  Adeta modern bir meddah.  Parlak bir eğitim geçmişi var bu genç kadının ve adeta bilge alçakgönüllülüğünde…

  Bir sürü güzel şey yapıyor ama öncelikle masal anlatıyor Judith. Bildiğiniz masal!  Ve bilmediklerinizi…

 Tatlı tatlı,  yumuşak yumuşak derin derin. O  aksanlı ama akıcı ve duru Türkçesiyle çok  güzel bir konuşmacı Judith.  İster çocuk gibi mesaj kaygısız dinleyip o masum yıllardaki duygularınızı yakalayın,  ister derinde yatan anlamı görüp,  hayatınıza açılımlar yapın.

 

 


123
Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi