Konuk Odası

12/2014 Tarihli Makaleler

 

mutlu yıllar

2014.12.31 13:35:33


2015’e Girerken Arkadaş Düellosu

2014.12.31 12:20:54

Eve erken gelip de kanepeye pelte gibi yayıldığım bir akşam halindeyim. Elimde kumanda, şuursuzca kanal gezinirken “O Ses Türkiye” yarışmasının “Düello” durumlarına denk geldim. Birkaç hafta önce uğruna haldır huldur butonlara bastıkları kendi yarışmacılarını, format gereği birbiriyle eşlemek zorunda kalan jüri üyeleri “Düello” günleri geldiğinde zırp pırt kendi adamlarını elemek zorunda kalıyorlar.
Ay keşke biz de bunu yapabilsek aslında. Yıldız haritamın en hararetli aylarıyla yılı kapatmak üzereyken, pek çok kişiyi 2014 yılında bıraktığım da bir gerçek. Henüz kendileri bilmeseler de 2015 yılında benim şahane enerjimden yararlanamayacaklar. Sürekli kendileriyle meşgul oldukları için, mastürbasyon ruh haliyle bunu da epeyce geç fark edecekler.
 


Çoklu zekâ / Nurhayat Talay

2014.12.31 12:18:24

Şükürler olsun, Allah'ın şanslı kıldığı annelerden biriyim. Akıllı ve başarılı bir çocuk ile taçlandırıldım. Dünya bilim olimpiyatlarında on binlerce araştırmacı çocuğu geride bırakarak şeref kürsüsüne 6 kez çıkan, geleceğin bilim yıldızı ve "En iyi" gibi unvanla ödüllendirilen evladımın başarısı ülkemin de gurur kaynağı. Durduk yerde niye övünüp, şişindim derseniz amacım deneyimlerimi paylaşmak. Bana sürekli soruluyor, nasıl yetiştirdiniz, çocuğun potansiyelini nasıl fark ettiniz, nasıl bir yol izlediniz?
Birçok annenin merak ettiğini bildiğim için de sizlerle bir konuyu paylaşmak istedim. Çocuğum 2 yaşındayken öğrenme hızının çok yüksek olduğunu keşfettim. Önce acaba her anne gibi ben de çocuğumu gözümde büyütüyor muyum? diyerek geri adım attım. 4 yaşında 11 Eylül saldırısı olduğu gün çocuğum da haberci annesi ve babası ile birlikte bu korkunç olayı an be an izleyip tüm dünyada yapılan yorumları dikkatle dinledi ama ben işime öyle dalmıştım ki, fark etmedim. Ertesi gün gittiği anaokulundan çağrıldım. Okula girdiğimde tüm çocuklar oturmuş kızım ortada olayı tüm yorumlarıyla, ancorman edasıyla onlara anlatıyordu.
Tüm çocuklar da uzaylı görmüş köylüler gibi bizimkine bakıyordu. O zaman olayın boyutunu algıladım. Çocuğum diğerlerinden daha farklı ve kavrayışı, ilgisi çok ileri düzeydeydi.
Anaokulundan çıkıp kitapçıya gittim. Orada tanıştım Howard Gardner ile. Mavi kapaklı bir kitaptı. Çoklu Zeka adlı bu kitabı iki kez okudum ve içindeki önerileri uygulamaya çalıştım. 8 yaşına kadar buna uydum. Daha sonra yeteneklerini belirlemeye yönlendim. İşin de en zor kısmı buydu. Gardner zekanın aslında birçok renkten oluşan yetenekler olduğunu ileri sürüyor. Öyle sözel zeka, matematiksel zeka ayrımına girmiyor. Zeka= Yetenek yelpazesi


Takdir

2014.12.26 17:38:47

Hayatta ne verirsen hep dahasını isterler derdi  annem. Gerçekmiş... Sadece karşınızdaki değil sizde aynı şeyi bekliyorsunuz. Şirket hedef koyar  gerçekleştirirsiniz, teşekkür beklerken bir sonraki sene için daha yüksek bir hedef koyduklarını görürsünüz.  Kocanız size durup duruken çiçek alır, çok mutlu olursunuz. Bir kaç defa aldımı çiçekten  başka bir şey almıyor dersiniz.

Aynen bu durumdayım. 6 ay  oğlumun baba ve dede  demesinin yanında anne demesini bekledim. Dediği gün  yaaa ne zaman cümle kuracak dediğimi hatırlıyorum. Çocukların işi bu anlamda çok zor. Hayat boyu onları bu yüzden bir imtihandan bir imtihana sokuyoruz. Onlarda o küçücük bedenlerinde taşıdıkları o küçücük kalple  ne büyük heyecanlar yaşıyorlar kimbilir. Çünkü onlarda aferin almak istiyor. bir alkıla onanmak istiyorlar...
 


Harika Bir yıldı Ha!

2014.12.26 16:50:0

“Bok gibi bir yıldı ve sen de bunun parçasıydın Allah be…nı versin!” Ve saç baş dağılmış per perişan resmin altta. Yeni boşandığın kocana tag’lemişsin.  Ve boşanma nedeniniz olan şıllığa.
 Haha haaa haa ay ne kadar  samimi! Sıkıcı ve şakşakçı facebook için yenilikçi ve yaratıcı bir tavır!  Neden olmasın?

 “Çok kötü bir yıldı ve sen de bunun parçasıydın alçak!”   Yüzüme gülüp sürekli arkamdan konuştun, patrona yalakalık yapıp beni ekarte etmek için her türlü katakulliyi çevirdin.  Yeni senen bana bu zulüm ettiğin seneden daha beter geçsin! 
Hop dalavereci yalakanın duvarında hem de iş yerinde Yılbaşı kutlamasında yanak yanağa çekilmiş fotonuzla birlikte servis edilmiş!  Ayy çok tatlı yeminle!


1234
Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi