Konuk Odası

08/2016 Tarihli Makaleler

 

Terapideyim…./Yaşasın alışverişteyim

2016.8.19 12:55:25

 Terapideyim….

 

Yaşasın alışverişteyim

 

 

 

Yeni bir sezonla beraber  cüzdanlarımız kaşınmaya başladı. Hele kredi kartlarımız hava da uçuşuyor.

 

Öyle atalarımızın söylediği gibi "dostlar alışverişte görsün" cinsinden değil , ciddi ciddi alışveriş. Kadınların birçoğu için  hayattaki en keyifli şeylerden bir tanesi. Annelerimizin zamanında  baba parası ya da koca parası ile daha da  keyifliymiş! Ama şimdi kendin kazan  kendin harca dönemi. Laf aramızda insan kendine bile acımasız olabiliyor.

 

Alışveriş aslında kadınların üzerinde dayanılmaz bir ağırlık , korkunç bir içsel savaş. İçimizde bir  canavar kışkırtıcı sesi ile hadi al, hadi al diye bağırırken, mantığımız sürekli savunmada; " Lütfen şimdi zamanı değil, dikkatli ol, eyvah eşim yine kızacak, çocuklara mı alsaydım? Şimdi bu kadar taksite ne gerek var …"  Fakat ses o kadar derinden ve cılız gelir ki sonuç değişmez. Biliyoruz ki kadın kafasına bir şeyi taktımı ya mantığın sesini durdurur ya da bir bahane ile  işi mantığına uydurur. Alışveriş sonrasında içte oluşabilecek pişmanlık ve suçluluk duygusuna karşı" önümüzdeki ay hiç bir şey almayacağım" şarkısı çoktan söylenmeye başlamıştır bile.

 

Maddi açıdan can yakmasına  rağmen alışverişin en güzel tarafı kadınlar için en kuvvetli ve etkili terapi aracı olmasıdır.

"Çok kızgınım hatta mutsuzum, aşığım, güzel görünmem lazım, hayatımı değiştiriyorum…" bu  sözler kısa bir süre içinde "Nasıl rahatladım anlatamam… yaşasın alışverişteyim " cümlesine dönüşür. Başka yolu yok; ya saçımızı değiştireceğiz ya  cebimizi boşaltacağız.

 

İddialı yazıyorum çünkü bu konu üzerinde büyük deneyimlere sahibim.

 

Bizi alışverişe iten sebepler sadece  mutsuzluğumuz ya da deşarj olmamızla ilgili değil elbette. Eskiden az öz alınır yıllarca giyilirdi. Ama şimdi öyle mi? Tencereye kadar her şeyin modası var, vitrinler, eş dost hepsi tahrik edici bir şekilde üstümüze geliyor. Tabii biz de bir  süre sonra kontrolü kaybedip, dolaplarda yer aralamaya başlıyoruz. Aynı renk saçla bir yıl bile gezemiyoruz. Etek boyları,yaka modelleri, seyahat mekanları, yemek trendleri, otomobil markaları,yaşam tarzları, sohbet konuları vs. her şey büyük bir hızla değişiyor.

 

 


Güzelliğin on par'etmez

2016.8.19 12:50:16

 Güzelliğin on par'etmez

Bu bendeki aşk olmasa

Eğlenecek yer bulaman

Gönlümdeki köşk olmasa

 

Tabirin sığmaz kaleme

Derdin dermandır yareme

İsmin yazılmaz aleme

Aşıklarda meşk olmasa

 

Kim okurdu kim yazardı

Bu düğümü kim çözerdi

Koyun kurt ile gezerdi

Fikir başka başk'olmasa

 

Güzel yüzün görülmezdi

Bu aşk bende dirilmezdi

Güle kıymet verilmezdi

Aşıkla maşuk olmasa

 

Senden aldım bu feryadı

Bu imiş dünyanın tadı

Anılmazdı Veysel adı

O sana aşık olmasa...

 

Demiş Aşık Veysel. Güzelliği aşk getiriyor. Aşık insan güzel bakıyor. Aşık insan güzel görüyor. Aşk dünyanın bence en güzel duygusu.

Aşkın sözlük anlamı ise; aşırı sevgi ile bağlanma, şiddetle sevme, şiddetli ve yakıcı sevgi olsa da kelime kökenini incelediğimizde farklı dillerde farklı anlamları olduğunu görüyoruz.

 

Etimolojik olarak incelersek ;

 

Arapça “aşaka” , sarmaşmak, sıkıca sarılmak, sarmaşık anlamına geliyor. Bazı kaynaklarda ise Farsça’ da, avesta dilinden , ‘işka/işk’ kelimesinden geldiği ve anlamının “istemek, şiddetli muhabbet, candan sevmek” olduğu yer almaktadır.

 


Kaç çocuk

2016.8.5 12:5:24

  


Lise mezunu. Özel bir şirketten emekli olmuş. Hastabakıcılık yapıyor. Gece uzun hasta başında birlikte nöbetteyiz.
Telefonundan bir fotoğraf açıyor. Yedi çocuk objektife gülümsüyor. Severim kirli dünyamızın masum yüzleri çocukları. Torunlarım diyor. Maşallahı çekiyorum kaç torun var diye soruyorum. Üç diyor. Demek ki erkek çocuklar onun torunu diye düşünüyorum.
Bir düğün fotosu var sırada kalabalık bir aile. Kaç çocuğun var diyorum. Dört oğlum var diyor. Kızın yok gelinlerinle aran iyi mi diye soruyorum. Laf olsun, vakit geçsin diye. Beş kız var bende diyor. Hani dört oğlun vardı, kızlar eşinden mi diyorum. Yok hepsi benden diyor. Kafam karışıyor. Biz kızları evlat ve torundan saymayız diyor.
Seni saymadılar, bunun acısını mı çıkarıyorsun öz be öz kendi kızlarından diyorum. Gelenek diyor. Söylediği her cümle ile bir fersah düşüyor gözümden. Bu gece bu kafayla bitmez. Yazık, 2016'da ortaçağ kafasındaysa eğitimli bir kadın ne yapsak boş. Biz neyin kafasındayız orası da ayrı. Herkes aynı kafada olamaz ama bu kafa da çok dar be sırdaşcanlar. Bu dar ve geri kafa benimkini de bozuyor.


Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi