Konuk Odası

05/2019 Tarihli Makaleler

 

Ayşe Anne Oluyor

2019.5.6 9:33:11

 

 

Annelik zor iş. Bir evlat olarak 65 yaşına gelmiş annemden beklediklerimi düşündükçe daha da zor olduğunu düşünüyorum. Allah korusun anne hastalanmadığı sürece onun yaşlandığı bizimde büyüdüğümüz aklımıza gelmiyor. Aynı şekilde annelerimiz de yaşlandığımızı artık kendi kendimize yettiğimizi, anne ya da baba olduğumuzu düşünmüyorlar. Beynimizin bir tarafında rollerimizi kilitliyoruz. Şartlar belirgin bir şekilde değişmediği sürece de bozmuyoruz.

 

Dünyanın en güzel şeyi bir anneye şımarmaktır. Çünkü karşı taraf zaten şımartmaya hazırdır. Siz bir istersiniz o bin verir. Bazen hayattaki kızgınlıklarımızı onlardan çıkartırız. Bazan başkalarına olamayacağımız kadar onlara karşı kırıcı oluruz. Buna rağmen annelik içgüdüleriyle neye / kime kızdığımızı o kadar güzel hissederler ki, yüce gönülleriyle yine bizi affederler.

 

Ben anne değilim, bir evlat olarak anneliği anlamaya çalışıyorum. Anneliğe adım atarken ablamı ve arkadaşlarımı gözlemledim. Ancak her anlarını dakikalarını yaşamadım. Bu yüzden anneliğin ilk kıvılcımlarının bedende çakmasıyla başlayan değişimi çok da yakından izleyemedim. Bütün bildiğim vucutta başlayan deformasyon, özgürlüklerin kısıtlanmaya başlaması ve doğum sonrası iki yılın inanılmaz zor olduğu.

 

Bugünlerde farklı bir tecrübe yaşamaya başladım. Günde 8 saatten fazla bir hamileliği izliyorum. Çünkü sevgili yardımcım Ayşe hamile.

 

 


Hak etmek

2019.5.6 9:27:51

 

Hayatımda 50 yaştan sonra öğrenecek çok az şey kalmıştır gibi son derece yanlış bir yargı vardı düne kadar. Dün evime temizlik için gelen kadından  " hak etmek" dersi aldım.

Haftada bir gün benim yaşlarımda bir kadın gelir yardıma. Sessiz sakin bir kadın. Benim yaşlarımda. Ben giderken gelir, siler süpürür, işi bitince gider. Parasını masaya bırakırım her zaman. Dün evde unuttuğum dosyaları almak için saat 14.00 gibi eve girdim. Para masanın üzerinde duruyor. Almadığını görünce merak ettim. " Hak etmedim daha, elimi sürmem haram olur  "dedi. İşini bitirinceye kadar elini sürmezmiş paraya. Hak ettiğine kanaat getirince alır parasını çıkarmış.

 Böyle güzel insanlar varmış yani hala bu dünyada. Aldığım bu dersi de ekledim kara kaplı hafıza defterime. Önce hak edeceksin.. 


Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi