Konuk Odası

04/2019 Tarihli Makaleler

 

Ölüm bize ırak olsun ama bir B planımız olmasın mı?

2019.4.1 10:6:46

 

Evet, biz hep yaşamdan, güzel yaşamaktan yana olalım ama bilelim ki beden bağışında tıpkı organ bağışında olduğu gibi herhangi bir resmi kayıt vs  istenmiyor. Bu konulardaki niyetimizi hayattayken yakınlarımızla paylaşmamız yeterli.

Beden bağışı düşünmek için işte size için dört neden:

-        Bilimsel çalışmalara destek verme fırsatını ölü bedenimizle bile olsa yakalayabilmek. Sağlığımızda kendimize hizmet etmiş bedenimizi  başkalarının ihtiyacına sunmak; onlarca yaşamının kurtulmasına, hastalıkların tedavilerine katkıda bulunmak. Ülkemizdeki  bağış oranın düşüklüğünü tahmin edebilirsiniz. 

 

-        Kadavra olma fikri ürkütücü gelebilir ama cenazenin toprak altında uğradığı değişimi burada anlatmamayım. O debdebeli mermer korunaklar bile  vücutların darmadağın olmaktan korumuyor. Onca kimyasal reaksiyona pufidik pufidik kalamayacağımız kesin.  Tıp öğrencilerin etik bir disiplin  içinde gerçekleştirdiği çalışmaları çok daha masum inanın.

 

-         Törenler  silsilesi ile uğurlanmak.  Bir değil üç ayrı veda.  Birincisi,  bedenimizin  bağışlandığı  kuruma gelişi ve bir sene kadar sonra bedenin kullanım süresi bittiğinde aileye teslim edilirken.  Ve son veda;  geleneksel olarak toprağa verilmesi.  İşte size apar topar yapılan özensiz törenlerimize kıyasla daha itinalı bir hoşça kal deme fırsatı.

 

-        “Seni son hatırlayan insan olduğu sürece ölmezsin” diye bir söz vardır. İşte sonraki kuşaklarca hatırlanmak için bir fırsat daha. İsminiz, resminiz ve hatta yaşam öykünüz bir eğitim kurumunun duvarında  ve arşivlerinde olacak.

 

Çiçeğe böceğe karışmadan evvel yaşadığımız topluma son bir hizmet için bir fırsat. 


Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi