Konuk Odası

03/2019 Tarihli Makaleler

 

Benim suçum

2019.3.19 11:16:42

 Konuşmacı nefes almayı, dünyayı görmeyi öğrenmem gerektiğini anlatıyor. Sahi ne ara kapattım kendimi dünyaya. 140 metrekare evi ne ara hapis belledim kendime. Hayallerim, hedeflerim ne ara rafa kalktı ve ben nefes almayı ne ara unuttum.

Hepsi benim suçum.. Eş, çocuklar, ana, baba derken kendimden vaz geçtim. Önce ben demek egoist olmak değil ki, yaşamanın ilk kuralı. Ben yaşamayı es geçmişim.

Milat olsun bu sabah. Günü selamladim önce pencereden, sonra kısa bir yürüyüş, güzel ama hafif kahvaltı. Masaj randevusu aldım, kuaföre gideceğim. Yıllardır yapmadım ama kendimi şımartacak, mutlu olacağım. Hayatı kendim için yaşayacağım. Yaşadıklarımı da sizlerle paylaşalım mı, ister misiniz?


Elbette birbirimize kızacağız ama…

2019.3.19 10:1:55

 

Bir insan kendine duyulan saygı ve sevgi yüceltebildiği gibi bir anda yerle bir de edebilir.

Benimki yerle bir oldu. Tuzla buz denir ya işte öyle. O kadar küçük parçalara ayrıldı ki birleşir mi, birleşirse ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Bugüne kadar hep bir umudum vardı ama bugün tüm umutlarımı kaybettiğim gün oldu. Çünkü affetmemeye kara verdim.

Aslında karşımdaki de bana aynı şeyleri söyleyince durup düşündüm. Ben de böyle kırıp döktüm mü? Böylesine hakaret edip, nefret kustum mu diye. Kızgınlıklarım, yorgunluklarım oldu ama böylesi olmadı.

İki kişide kırıldığını söylüyor ve bunu bağırıyorsa iki tarafında sağır olması lazım. Duygular değil davranışlar üzerinden konuşuyoruz. Duyguları konuşabilseydik değişir miydi? Bilmiyorum. Bildiğim bir şey var. Bir şey bitecekse de kırmadan dökmeden, geçmişe saygı duyarak nezaketli olmalı. Hani yılların hatırı var ya…  Sadece geçirilen zaman değil ki, onlarca anı, onlarca gülüş, onlarca paylaşılan üzüntü, heyecan var. Onları bir anda çöp mü yapacağız?

 

 

 


Kutlasak mı, ansak mı? / Pure Love

2019.3.11 9:53:59

 

Dünta Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili birşeyler yazmak için geçmesini bekledim. Arkadaşlar kutlasak mı, ansak mı bilemediğimiz, yine kadına dayatılanların hüküm sürdüğü bu güne bir bakalım.

Kimine göre 120, kimine göre 189  kadın emekçi hakkını aradı diye fabrikaya kapatılıp cayır cayır yakılmış. İstanbul kadın yürüyüşünde bir pankart vardı: Yaktığınız cadıların küllerinden doğduk.

 

Vur patlasın çal oynasın 

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Ama bugün herşey gibi bu da ticarileşti. 

Vur patlasın çal oynasın..Emekke göbek karıştı. 8 marta özel kremler, Kadın gezi turları bol göbek atılacak ama.. Kadınlar matşnesi, lafım hamamı günü.. Hepsi kadına özel.. Tüketim tüketiyor yine bizi. Sahi anacak mıydık, kutlayacak mı? Neyseee geçti gitti artık, seneye zamanı gelince bir daha bakarız. Sırada anneler günü var şimdi. 


Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi