Konuk Odası

03/2016 Tarihli Makaleler

 

Uçak Dolusu Zihinler / Ayşe Özgener

2016.3.18 11:51:20

 Ayşe Özgener'in, hayata dair güncel örneklerle kurgulamış olduğu bu kitabı okurken; bitmiş bir evliliğin yalnızlığında, yeni yeşermiş bir aşkın heyecanında, aldatılmış bir kadının öfkesinde, aldatan bir adamın açıklamalarında, bir baloncunun mutluluk satışında, anne-babalarla yapılan hesaplaşmalarda, intiharın eşiğindeki bir rastlaşmada, sanal dünyanın etkilediği hayatlarda ve daha birçok kişinin yaşam öykülerinde kendi hayatınızdan kesitler bulacaksınız.
-Saba Tümer

Uçakta, otobüste, masa başında, lokantada, etrafımız kalabalık da olsa dışarısı ile bağlantınızı kestiğiniz an kafanızın içinde koşuşmaya başlayan çoğu zaman yanınızdaki, karşınızdaki, tanıdığınız, tanımadığınız birinin bir lafı veya bir davranışı ile kesintiye uğrar, uçar gider. Siz ise çoğu zaman ne olduğunu bile hatırlayamayacağınız bu düşüncelerin ardından baka kalırsınız. Ayşe Özgener bu uçup kaçan düşünceleri yakalamış ve kayda geçirmiş. Belki sizin uçup kaçan düşüncelerinizi geri getirmeye yardımcı olabilecek su gibi akıp giden kelimeler, düşünceler bunlar...
-Nuri M. Çolakoğlu, Gazeteci-Yayıncı


Renkli Rüyalar Oteli / Esra Baran

2016.3.16 11:56:1

  

  Sır Kadınlar gibi gerçekleri  olduğu gibi yazabilmek için  kendi gerçekliğinden çıkan bir kadının  romanı...TAVSİYE EDİYORUZ...

 

Kendisinden saklanmaktan vazgeçip sahte bir “ahlak”ın ahlaksızlığından kaçan kadınlar için bir cesaret kılavuzu.

“Sizden saklanabilirim ama kendimden saklanamam.”

 

 Hayatta iki tane doğru vardır. “Kağıt üzerinde doğru olanlar ve doğru olduğunu hissettiklerimiz.” 

 “Ahlak bir his değil konsepttir. Her konsept uyduruktur, her his gerçektir.” Renkli Rüyalar Oteli küçük, korunaklı hayatınıza olan bakışınızı değiştirecek.


Her Çocuk Bir Fidan Bin Emek

2016.3.15 14:58:29

Anne olunca bir çocuğun  iyi bir insan olarak yetişmesinin  maddi manevi  ne kadar  efor istediğini daha iyi  anlıyor ve anne ile babanı daha çok sevmeye başlıyorsun.

Hamile kaldığın  andan itibaren onunla ilgili en güzel  hayalleri kurmaya başlıyorsun. Dünya üzerinde anne olupta çocuğu için kötü  hayal kurabilecek bir tek anne düşünemiyorum. Zaman  içinde  çocuğunuz  beklentilerinize cevap vermese bile  beyninizde bir yerlerde onu  tolere edecek bir bahaneniz mutlaka vardır.

Öpmeye koklamaya kıyamadığınız canınızdan bir parçayı gün gelip birileri incitse  kaplan  kesilirsiniz.

 Çocuklarımızı  hep bildiğimiz tehliklerden  korumaya çalışır, bilemediklerimiz konusunda da endişeler yaşarız.

 Ana yüreği dedikleri hep yüreğinin bir köşesinde iç sıkıntısıyla yaşar.

Bugün gazetede yaşları 16  ile 25 yaş arasında değişen  gencecik  insanlarımıza bakmaya kıyamadım.

Sabah güle oynaya  evden uğurladığınız fidanınızı, bilemediğiniz, tanıyamadığınız, adlandıramadığınız bir kahrolası düşman sizden almış.

Yüreğinizin bir köşesinde hapsettiğiniz minicik endişe  büyüyüp bir dağ olup dışarı taşmış.

Allahım düşmanıma bile  yaşatma diyecek kadar  büyük bir acı bütün  yüreğinizi kaplamış.

Kim ya da ne sizin teselliniz olabilir veya hangi cevap sizi rahatlatabilir?

Yaşadığınız süre boyunca  taşıyacağınız bu büyük acıya  kim ortak olabilir?

Allah bu tesellisi  olmayacak  acıya dayanma gücü versin, başka  analar ağlamasın...

 


Bir Kadının Portresi / Jale Türkmen Üzrek Yarat&Yaz Eğitiminden Bir Çalışma

2016.3.2 11:22:22

  

Dış görünümde ilk dikkati çeken saçlarıdır Nedret’in. Kızıl bakır dedikleri. Masum İrlanda kızılıyla karıştırmayın sakın ya da şimdilerde sık kullanılan o basit  sarımtırak bakır gelmesin aklınıza.  Nasıl tarif etsem; gün batımında güneşin kızılımsı bir tonu vardır ya işte öyle bir şey. Kor ateşten bir çiçek sanki!  Çok afilidir. Klastır.  Ancak bir birinci sınıf bir aktris taşıyabilir bu rengi.

Kesim ise daha doğal da ha masum, o seksi saç rengine tezat. Hafif  perçemli bu model kalp şeklinde yüzünü çevreler ve narin omuzlarına doğru sallanır yumuşak yumuşak. Belli ki hünerli parmaklarla yapılmış bu  ara  katlı kesim. Badem biçiminde çikolata kahve gözlerini ortaya çıkarır o güzel saçlar.

Nedret minyon bir kadındır. Sezen Aksu kadar kısa mıdır bilmiyorum ama en az onun kadar ışığı vardır eminim. Duruşunda yürüyüşünde öylesine bir özgüven vardır ki ilk girdiği ortamda tüm gözleri üstüne çeker, ufak tefek bedenine inat. Yuvarlak hatlı kemiksiz vücuduna çok  yakışan pahalı ve marka giyim tarzının insanlar üzerindeki etkisi tartışılmaz tabii. Her daim bakımlı, itinalı ve makyajlı.

Ağır bir makyaj değil bahsettiğim anlamışsınızdır. Ustaca yapılmış zarif. İncecik yavru ağzı bir dudak kontörü ile çevrelenmiş doğal dudak rengi ve gözlerini çekik gösteren bir eyeliner onu uzun bir süre idare eder. Üstüne hafif  bir fondöten, rimel ve az  bir allıkla güne başlamak mümkün.

Her zaman pratik, hızlı, iş bitirici olmalı Nedret Çelme Altunay. İlgi bekleyen minik oğlu, ona her konuda devamlı akıl danışan bir koca ve konukları hiç eksilmeyen bir ev, çekip çevrilmek isteyen ev hizmetlileri ve  yoğun tempolu iş hayatı.  Ve  tabii o hızlı sosyal hayat! Davetler, yardım dernekleri,  yemekler, konserler,  seyahatlar!

Her şeyi  en ince ayrıntısına kadar planlamalı, çıkabilecek aksilik ve  sürprizlere karşın  b senaryo hep hazır olmalı.

 Bunca meli malı koşturma içinde geçen bu yoğun yaşantı aklınıza gergin, sinirli ve ya robotik bir kişilik getirdiyse  fevkalade yanılıyorsunuz. Nedret’in telaşında bile bir neşe,  bir huzur vardır. Mükemmeliyetçiliğinde bir dinginlik ve muziplik saklıdır. Keyfine, hobilerine zaman ayırmayı bilir. Arkadaşlığı çok  eğlencelidir. Ve dosttur Nedret Çelme Altunay.


Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi