Konuk Odası

02/2015 Tarihli Makaleler

 

SIRLI KADINLAR / BENAN BİLEK

2015.2.27 10:40:15
Aslında ironik ve komik anlar doğumuyla başladı. Annesi 8 aylık hamileyken evin halılarını yıkayıp yıkayıp astı ve sabahına Benan doğdu. Sakin, planlı, temkinli bir başak kadını olacağına, gösterişi seven, farklı bir şeyler yapacağım diye sürekli maceralara atılan bir aslan olmak zorunda kaldı. Erken doğduğu için hayatının en zayıf ve minik zamanını maalesef hiç hatırlamadı. Uzun boylu diye ilkokul boyunca öğretmeni yerine tahtaya o yazdı, tüm resmi bayramlarda portre, flama, bayrak, pankart gibi etkinlik malzemelerini ön sıralarda o taşıdı. Farklı tanıtım malzemelerine ilgisi farkında olmadan gelişti. Edebiyat öğretmeni Tülin hanıma hayrandı; edebiyat okumayı seçti. Üniversitedeyken bölümünden pişman oldu, vazgeçemedi. İstanbulluydu ama edebiyat okumaya İzmir’e geldi. Öğrenciyken Karacan yayınlarında çalışmaya başladı ve Playboy, Bravo, Kadın, Kapital, Sanat Olayı dergilerinde röportör olarak çalıştı. Gözü döndü. Röportaja gittiği bir firmadan teklif aldı ve Halkla İlişkiler Biriminde önce çalışan, sonra şef sonra da müdür oldu. Doğrudan satış sektöründe ses getiren işler yaptı. Bir yandan metin yazarlığı yapmayı hep sürdürdü. İzmir’deki tanıtım filmlerinin çoğunun senaryosuna imza attı. Organizasyon işlerine bayıldı, elişi yapmaktan hiç vazgeçmedi, yazı yazmayı hiç bırakmadı ve bol bol konuştu. Ekmeğini elinden ve çenesinden çıkardı; hâlâ da sürdürüyor. S:Eleğinizi işlediniz duvara astınız. Bu sergiyi hazırlamak için hayatınızdan neleri elediniz?


Bu Kadına Şiddet Uygulayasım Var!

2015.2.27 10:34:22
Bana ev işlerinde yardıma gelen kadıncağızın gelini. Kocası beş para etmez; dayak var, hap var, o var bu var. Herif çalışmaz gelir, gider anasına karısına hırlar, hapse girer çıkar. Her an 3. Sayfa haberi olabilir o ev.


Özgecan’ın Gözlerine Bakamıyorum.

2015.2.25 9:57:3
İnternette gördüğümde hemen sayfa değiştiriyorum. Birikmiş gazeteleri atarken görüyorum, gazetenin arkasını çeviriyorum, dayanamıyorum. Ah, Özgecan sen ancak güzellik yarışmaları haberleriyle basına düşebilirdin, öğrencisi olduğun bölümde yaptığın bir proje çalışması da yakışırdı, senin gibi güzel bir babaya sahip evlada. Babasının konuşmalarını dinleyebildiniz mi? Ayşe Arman’la yaptığı söyleşi tam bir insanlık dersi hepimize. Daha ne Özgecan’lar var bildiğimiz bilmediğimiz. Ege üniversitesinde çıkan kavgada ölen Fırat’a yazık değil mi? Ah, be çocuğum ne işin var senin Ülkü Ocakları bilmem ne topluluğunda. Öğretmenlerin çok efendi olduğunu söylüyor. Ne kadar çabuk kanıyorsunuz, dolduruluyorsunuz da kavgalara karışıyorsunuz be evladım! Her ölüm erken diyorlar ama gençlere kıyamıyorum hiç.


Benim Oscar Foxcatcher’a

2015.2.24 12:19:2
Bakalım siz bu yazıyı okuduğunuzda haklı mıymışım göreceksiniz. Yönetmeni makyajı ve kesinlikle yardımcı erkeği ve hatta müziği! Foxcatcher filmi müthiş arkadaşlar. Hem de gerçekten olmuş bir olay. Olay ki ne olay! Nasıl yani? 90larda böyle bir şey olmuş? Biz duymamışız?


“SIRLI KADINLAR”

2015.2.24 12:0:32
Sır kadınlar’da yeni bir sayfa açıyoruz. İsmi “Sır “ olup hayatlarını tüm şeffaflığıyla paylaşan kadınların yanında “Sır” değil “sırlı”, yani çok özel ışıkları ve yetenekleri olan kadınlara sitemizde yer vermeye başlıyoruz. Onlara “SIRLI KADINLAR” dedik çünkü çok az insanda olan özel becerilerini, hobilerini reklam yapmadan doğalında yaşıyorlar. Biliyoruz ki onların hayata bakışı, hobilerini işe dönüştürmeleri ya da işlerini hobi tadında yapmaları hepimize çok güzel örnek olacak ve ilham verecek. Sırlarını aralamamıza izin verdikleri ve hayatlarını bizimle paylaştıkları için hepsine önceden teşekkür ediyoruz. İlk " Sırlı Kadın" - BENAN BİLEK - cuma günü sizlerle...


1234
Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi