Konuk Odası

01/2018 Tarihli Makaleler

 

BAŞINA GELİNCE.../ Nurhayat Talay

2018.1.2 17:35:41

 

 

Yeni yıla girerken herkes mutlu olur ama benim bu yıl yaşadıklarımdan dolayı "bir yıl daha yaşlandım triplerim var. "Yarın ölecekmiş gibi düşün, hiç ölmeyecekmişsin gibi yaşa.. Ya da buna benzer bir laf var. Hangimiz gençlik ya da orta yaşta yaşlılığı düşünüyoruz ki..

Rahmetli annem yaşamı boyunca "iki gün yatak, üçüncü gün toprak" diye dua etti. Duaları kabul oldu.

 An itibari ile 86 yaşına giren babam hayatta iki çocuk ve iki toruna rağmen "yapayalnız" kalınca yaşlılıkla ilgili gerçeği sorguladım. Ülkemizde artık onlarca bakımevi, huzur evi vs vs var. Ama bu yerlere gittiğinizde acı gerçeklerle karşılaşıyorsunuz. Tam bir yıllık bakımevi deneyimimiz oldu. 

Öncelikle devletin huzur evleri son derece donanımlı ancak büyük şehirlerde birkaç yıl beklemek zorundasınız. Sizin ihtiyacınız olan her an yer bulmak imkansız. Kalıyorsunuz özel işletmelere.

Bizim dışarıdaki yaşlıları bakım hizmeti veren yerlerimiz ölüm öncesi bekleme odası gibi bir halde. Sadece kişisel bakımları yapılıyor. Sağlık hizmeti saatinde yarım yamalak ilaçlarını vermek. Sabahları tansiyon ölçmekten ibaret. Hiçbir sosyal aktivite, hiçbir diyalog yok. Asgari ücretle canı çıkan, hiçbir yerde iş bulamadığı için çaresiz, onların deyimi ile "yaşlı boku temizlemek zorunda olanların" çalıştığı bir merkez. 

Yaşlılar ve aileleri burada yolunacak kaz gibi görülüyor. Kuaför, berber için ekstra parası isteniyor ama koyun kırpar gibi hasta bakıcılar traş, saç, tırnak kesme işlemlerini yapıyor. Gezi yapılacak, sinema, tiyatro, konser var deniyor ama TV'den izlemekle yetiniyorlar, paraların nereye gittiği belli değil. Sorulunca, "gelmek istemedi, bilet yandı".. Kaliteli bir giysi aldığınızda mutlaka ya kayboluyor ya yırtılıyor. Eski ve soluk bir giysinin başına ise asla birşey gelmiyor. Aşçı yerine sıradan eleman çalıştırdıkları için sebze veya zahmetli yemekler beklemeyeceksiniz. Bulgur pilavı, makarna, bakliyat baştacı. Kilosu beş liraya düşerse ayda bir sardalya. Ara öğünlerde en kalitesiz büskiviler hali hazırda bekliyor. 

Eğer hastanız bez kullanıyorsa SGK desteğine rağmen günde ortalama 10 tane bez için para vermeye hazır olun. Bu bezlerin alındığına dair hiçbir bilgi olmadığı halde ayda 280- 400 TL arasında ekstra para ödemek zorundasınız. 

 

SAĞLIKLI OLDUĞU HALDE

 

Yaşlınız ayakta ve yaşına göre sağlıklı ise yükünüz biraz daha hafif, eğer bakım evinden tek başına çıkıp bir yerlere gidebiliyorsa ne mutlu. Ama tam ya da yarım yatalak ise işiniz çok ama çok zor. Orada evden daha profesyonelce ve iyi bakılsa da ölümü beklemek gerçeğini sonuna kadar yaşıyorsunuz. 

.  

 


2017’den Öğrendiklerim/ Jale Türkmen

2018.1.2 10:25:15

 

 

      Zaman önemli bir kavranmış gerçekten:

-          Zamana bırakmak iyi fikirmiş.  Taşları yerine oturması,  suların  durulması için  beklemek gerekirmiş.

-          Gerçeklerin ortaya çıkması içinse çok  da beklenmiyormuş. Günü gelince pıt pıt diye servis edilirmiş (moda terimle evren tarafıbdanJ ben derim ki Allah)

-          Susmak /  haykırmak  Sabretmek / harekete geçmek.  Zamanlamaları önemliymiş.

Fena şeyler;

-          Kötü insanlar varmış meğer. İyi gibi görünen aldatıcı insanlar. Yakınıma kadar sokulmuşlar. Aynı kötülükle değil tabii ama biraz diş göstermek gerekirmiş bazen.

-          Hiç sevmediğim bir huyum varmış;  Kin ve öfkeli olma hali. (Sonunda hiç inanmadığım Akrep burcu efsanesi gerçek olduJ)  Güzel bir duygu değilmiş. “Başkalarının yaptıkları yüzünden kendini cezalandırma” dedikleri doğruymuş.  Bunun üzerinde çalışmam  gerek.

-             “Asla  asla  deme” lafı da doğruymuş.

 

        İyi şeyler;

-          Affedicilik  özelliğimi kaybetmemişim (Pardon biraz kibir barındırıyor)

-          Çocuklar anne babalarına  iyi bir öğretmenmiş. İyi derken  biraz fazla disiplinlilerJ Formasyon bilgileri de olmayınca döve döve öğretiyorlarJ

-          Oğlum iyi bir yetişkin olmuş çoktan, kızım da olma yolundaymış… Şükürler olsun…

-          Ciddi  inançlıymışım!  Dua etmek,  şükretmek,  teşekkür etmek tamam da nereden çıktı bu “amin amin” seansları?  Olsun sevdim  ben bu halimiJ 

-          Mesleğimi, çalıştığım kurumu,  iş arkadaşlarımı, öğrencilerimi sandığımdan da çok seviyormuşum meğer. Çok özlemişim hepsini…

-          Ağaçlar, dereler, tepeler ve hayvanlar tahminimden daha hızlı  iyileştirirmiş.

 

Fena ama İyi Şeyler (Nerden baktığımıza bağlı diyelimJ)

-          “Gerçek kişilikler  “laylaylom” zamanlarda değil zor zamanlarda çıkarmış”. Bildiğim bir şeydi aslında.  Birkaç fire ile kazanan ben oldum yineJ Teşekkürler inandıklarım. Güle güle diğerleri… Ha, şükür yine; iyilerin sayısı hep fazlaymış.

-          Bize söylenenleri unutabilirmişiz, yapılanları da! Ama bizde bıraktıkları duyguyu unutmuyormuşuz.

-          https://www.youtube.com/watch?v=hPD-a1FjUtU  Eliot Smith iyiymiş. Between the bars güzel parçaymışJ

 

 

 


YENİDEN BİZ

2018.1.2 9:45:8

 Yeniden iş başı yapan kadınların platformu...

Ara verip geri gelenler ve gelmek  isteyenler bu platformda buluşuyor.Kariyerine en az bir yıl ara vermişdeneyimli iş kadınlarının yeniden iş hayatına dönmebilmesi için  bir araya  gelmiş sosyal girişimciler.

Aralık 2014'ten bu yana dernek kimliğiyle faaliyet gösteren " Yeniden Biz" bireysel üyeler ve destekçilerle her geçen gün gücüne güç katıyor. 

Sponsorluk ve destekleriniz için; info@yenidenbiz.com ya da www.yenidenbiz.com ' dan takip ediniz.


Üye Girişi

E-Posta Adresiniz:

Şifreniz:

Sitemize Üye Olun

Şifremi Unuttum

Anket

En severek okuduğunuz Sır Kadın hangisi?

Psikolog Işınsu Gündüz
Bodoslama
Cygnus
Dekolte
Pure Love
Olgun Kadın
Alora
Külkedisi